Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Çok kısa bir süre içinde değeri yüzlerce kat artınca bir ödeme aracı olarak çıkan Bitcoin aynı zamanda bir yatırım aracına da dönüşmüş ve herkes tarafından merak edilir olmuştur. Bir grup bilgisayar ve matematik dahisi tarafından 2009 senesinde piyasa çıkan bu yeni elektronik para da denilen kripto para günümüz itibariyle hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlamıştır. Yaygınlaştıkça da tüccarlar ödeme olarak kabul etmeye başlamışlar ve bu da kişilerde daha da merak uyandırmıştır. Dışardan bakıldığında karmaşık gibi görünmektedir. Yeni kullanıcılar için Bitcoin değeri ve Bitcoin nasıl çalışır sorusu oldukça merak edilir olmuştur. İlk olarak Ceptelefonu ya da Bilgisayara Bitcoin Cüzdan kurulur. Bundan sonra ilk Bitcoin adresinizi üretebilecek ve her seferinde ihtiyacınız için yeni bir tane üretebileceksiniz. Bu adresi tanıdıklarınıza, arkadaşlarınıza verebilirsiniz ve bu şekilde ödeme alıp ödeme yapabilirsiniz. Bu yapılan işlemler e-mail işleme sistemine çok benzemektedir. Her bir adres yalnızca bir kere kullanılmaktadır.

Kamuya Açık Defter Sistemi

Blok zinciri üzerine bütün Bitcoin ağının dayandığı ve kamuya açık genel bir defterdir. Teyit edilen bütün işlemler blok zincirine dahil edilmektedir. Bu şekilde Bitcoin cüzdan harcanabilir durumda olan bakiyelerini hesaplayabilmekte ve harcayana ait yeni işlemler doğrulanabilmektedir. Blok zincirinin kronolojik sırası ve bütünlüğü şifreleme yöntemi ile sağlanmaktadır. İşlem bu zincire dahil edilen cüzdanlar arasındaki bir tür değer transferidir. Cüzdan özel anahtar ya da seed diye adlandırılan ve işlem imzalamak için kullanılmakta olan ve sahibinin cebinden geldiğini gösteren matematiksel bir kanıt sağlamakta olan gizli bir veri tutmaktadır. Bu imza işlem gerçekleştirildikten sonra herhangi bir başka kişi tarafından değiştirilmeyi önlemektedir. Tüm bu işlemler kullanıcılar arasında yayınlanmakta ve Bitcoin madenciliği adı verilen bir süreç ile genel olarak on dakika içinde ağ tarafından onaylanmaktadır.

Özel Şifreleme Yöntemi

Madencilik beklemekte olan işlemleri blok zincire eklemek için kullanılmakta olan dağıtılmış bir konsensüstür. Zincirde kronolojik bir düzen sağlar, ağın tarafsızlığını korur ve çeşitli bilgisayarların sistemin durumunu kabul etmesi için olanak sağlar. İşlemlerin onaylanabilmesi, ağ tarafından da doğrulanabilir çok kontrollü şifreleme kurallarına uygun bir blok içine paketlenmelidir. Kurallar daha önceki blokların değiştirilmesini önlemektedir. Madencilik aynı zamanda da bir kişinin zincirde peş peşe yeni bloklar eklenmesini engelleyen rekabetçi piyango eşdeğeri oluşturmaktadır. Bu şekilde kimse zincire neyin dahil edilebileceğini kontrol edememekte ya da kendi harcamalarını değiştirmek için zincirin parçalarını değiştirememektedir. Tüm yönleriyle merak edilen ve Bitcoin borsa adı verilen borsası dahi çıkan bu yeni para birimi çok daha fazla konuşulacak gibi gözükmektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir