Bitcoin Ne Kadar Güvenilir?

Bitcoin Ne Kadar Güvenilir?

Kripto para birimi Bitcoin, sigorta sistemi gibi yasal güvencesi olmadığı için bazı tehlikeler barındırıyor. Bankaları ciddi anlamda tehdit eden kripto paralar, aynı zamanda devletlerin denetimi altında olmadığı için hükümetleri de endişelendiriyor. Gelin isterseniz kripto para sisteminin hayatımıza girdikten sonra kurulu dünya ekonomi düzeni ve Bitcoin yatırımcıları için ne gibi tehlikeler barındırdığına bir göz atalım.
Bitcoin herhangi bir merkez bankası tarafından yaratılmamıştır ve herhangi bir hükümet tarafından düzenlenmemektedir.
Dolayısıyla, para hareketlerinizi kayıt defterlerinde tutan hiçbir banka yok ve hükümet vergi daireleri ile polis paranızı izleyemiyor. Nitekim Bitcoin borsası; kara para ticaretinde ve kara para aklamada, tam da hükümetin gözetiminin eksikliği yüzünden bir araç haline geldi. Bitcoin’in değeri piyasaya girdiği günden beri sürekli yükseliş gösterdi, zira zengin suçlular geçmişte ve halen büyük miktarlarda Bitcoin paralar satın alıyor. Bununla birlikte, herhangi bir yönetmelik ve yasal güvence olmadığı için, bir sıkıntı yaşanması durumunda bir madenci veya yatırımcı olarak büyük oranda kayıplar yaşayabilirsiniz.
Bitcoin, bankaları tamamen devre dışı bırakıyor.
Bitcoin alışverişi hiçbir aracı banka olmaksızın, bireyler arasında eşdeğer ağlar üzerinden gerçekleşiyor. Bitcoin hesapları, bankalar ve kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilemez, dondurulamaz ve denetlenemez. Bitcoin hesapları, banka hesaplarına uygulanan harcama ve çekim sınırlarına sahip değil (alt-üst limit yok). Bitcoin hesabı, sahibinden başka kimse servetinin nasıl yönetileceğine karar veremez. Tahmin edebileceğiniz gibi, bankalar için gerçekten tehdit oluşturuyor. Öte yandan Bitcoin hesap sahibinin hayatını kaybetmesi durumunda, gerekli bilgi ve şifreleri kimse bilmiyorsa sahip olduğu Bitcoin serveti kendisiyle birlikte mezara gider.

Bitcoin işlemleri geri döndürülemez.
Kredi kartı ücreti, kişisel çekler veya banka havalesi gibi geleneksel ödeme yöntemleri, ilgili bankalar tarafından sigortalanabilir ve bir hata olması halinde tekrar düzeltilebilir. Bitcoin her el ya da hesap değiştirdiğinde işlem son bulur. Eşzamanlı olarak, Bitcoin hesabının sigorta koruması yoktur; Bitcoin hesabınızın sabit sürücü verilerini ve hatta cüzdan şifrenizi kaybederseniz unutmayın, hesabınızın içerikleri sonsuza kadar gider.
Online Bitcoin Hesabınızdaki Paralarınız Çalınabilir
Geçmişte Bitcoin borsaları hacklenip milyonlarca dolar değerinde Bitcoin çalınması haberlerini duyduk. Örneğin; Çin merkezli Bitcoin borsası Bter 2015’te hacklendi ve 1.75 milyon dolar değerinde Bitcoin çalındı. Yine bir başka örnek olarak; geçtiğimiz yıllarda Slovenya borsası Bitstamp’ten yaklaşık 5 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı.
Aslında şifrelenmiş bir kod olan Bitcoin’i kâğıda veya metal parçasının üstüne yazdırarak hatta yeni çıkan USB ‘ye benzeyen fakat daha gelişmiş versiyonu olan Bitcoin kasalarına alarak internet ortamından ve borsadan çekip koparabilirsiniz. Bu durumda yeni bir tehlike sizi bekliyor olacak çünkü kodu yazdırdığınız kâğıt, USB veya metal parçası kaybolabilir, çalınabilir. Eğer bilgisayar veya telefonunuzda verilerinizi saklıyorsanız arızalanabilir gibi türlü türlü felaket senaryoları türetebilirsiniz.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, bu konuda çok mu karamsarız? Yoksa haklı mıyız?

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir