Bitcoin Önemli Yatırımcılardan Destek Alıyor!

Bitcoin Önemli Yatırımcılardan Destek Alıyor!

Günümüzün en değerli ve en popüler elektronik parası Bitcoin her geçen gün yatırımcıların daha çok dikkatini çekmeyi başarıyor. Medyaya yansıyan bilgilerle bu yeni kripto para ile çalışacak, çok önemli finansal fonlar ve ticari firmalar olduğu belirtildi. Elektronik para daha çok yeni olduğu, uzun sürelerden beri büyük hacimlerle bu borsalarda işlem görmediği için, şu an ki durumun muallakta olduğu ve yönün tam kestirilemediği belirtiliyor. Ancak kısa süre içinde Bitcoin değeri açısından çok yükselmesi, bazı devletlerde buna yönelik adımlar atılması ve büyük oyuncuların işe dahil olması, müşterilerin iştahını kabartmış durumdadır.

Man Group Topa Girdi

Bu firmalardan birisi Birleşik Krallık (United Kingdom) merkezli bir şirket olan Man Group. Şirket çok yakın bir zaman içinde Bitcoin ie ticaret yapmaya başlayacağını duyurdu. Bunu gerçekleştirmek için, CME Group tarafından vadeli işlem takas planının onaylanması gerekmektedir. Ünlü ekonomi haberleri dergisi Business Insider’ın haberinde belirttiğine göre, Man Group dünya çapındaki en geniş hedge fonlarındandır. Şirket bu bütçesini 103.5 milyar dolar ile yönetmektedir. Bu çapta büyüklükteki bir fon eğer Bitcoin borsa alanında işleme başlar ise, bu elektronik paranın fiyatını yukarı ivmeyle etkileyebilir. Elektronik para, Man Group’un fonlarının yaklaşık olarak yüzde 3,8 gibi bir oran olan, 4 milyar dolar hacme sahipti. Bu gelişmeler yaşanırken Fujitsu IT şirketi, çok yakında farklı kripto paraların birbirleriyle uyumlu çalışmasını sağlayacak bir çalışma başlattığını duyurdu.

Bizsiz Olmaz Dediler

Bitcoin’in hızla yükselmesinin etkisini gösterdiği diğer büyük bir şirket CME Grup. CME Grup bu yeni elektronik paranın fiyatındaki artış nedeniyle, kripto paranın vadeli işlemlerini gerçekleştirmeye başlayacağını açıkladı. Bu sayede kripto paralar için, dünya çapındaki vadeli işlemler borsalarında entegre olarak meşru bir meta haline gelme şansı doğmuştur. CME Grup, geleneksel büyük yatırımcıları için yüz milyar dolara varan değerin, değiş tokuş için hazırlandığını söyledi. Yatırımcılarının direkt olarak sanal parayı almayacaklarını ancak gelecekteki sözleşmeleri satın alacaklarını belirtti. Bu şekilde kripto parayı varlık olarak sahip olmadan, değeri üzerinden gelecek yönlü bir işlem yapma şansı yakalayacaklar. Büyük firmalardan Latium CEO’su olan David Johnson Bitcoin için gerçek devrimin, perakende satışlarda yaygınlaştığı anda yaşanacağını düşünüyor. Bu elektronik paranın büyük şirketler tarafınca, bu tür borsalarda işleme açılmasının direkt parayı yaygınlaştırmayacağını, ancak bunun paranın perakende sektörünü etkileyebileceğini ve işte o zaman Bitcoin’in gerçek para yerine geçebileceğini söylüyor. Bu gelişmeler artık teknolojiden çok uzak kişilerde dahi elektronik kripto para merakını arttırmakta ve Bitcoin nedir sorusunu sordurtmaktadır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir