Bitcoin Vadeli İşlemleri 18 Aralık’ta Başlayacak

Bitcoin Vadeli İşlemleri 18 Aralık’ta Başlayacak

Bitcoin; kullanımı dünya üzerinde hızla artış gösteren dijital para birimlerinin ilki. Seneler içerisinde etkisini ve değerini arttıran Bitcoin için ise son günlerde farklı bir işlem türüyle gündemde. ABD’de bulunan bazı finans kuruluşları Bitcoin vadeli işlemlerinin başlangıcı konusunda açıklama yaptı.

Üç Büyük Finans Kuruluşundan Bitcoin Hamlesi

Geçen günlerde yapılan açıklamalara göre CBOE kısaltmasıyla bilinen Chiago Borsası, Cantor Fitzgerald ve CME Group olarak bilinen üç finans firması vadeli işlem gören ürünlerinde değişikliğe gitti. Bu değişikliğe göre Bitcoin vadeli işlem yapmak için tercih edilebilecek. Firmalar Bitcoin vadeli işlemlerin yapılabilmesi için gerekli prosedürlerin ve süreçlerin tamamlanması için 18 Aralık tarihini belirledi.

Finans Kuruluşları Farklı Yöntemleri Kullanacak

Finans kuruluşlarının bu hamlesi piyasada büyük bir sürpriz yaratmadı. Bunun nedeni ise CBOE tarafından Ekim sonu yapılan açıklamalarda böyle bir sürecin planlandığı ve 2017 senesinin sonuna kadar gerçekleştirme hedefinin bulunduğu yönünde haberlerin olmasıydı.
Kararın uygulanma tarihi birbiriyle aynı olsa da finans kuruluşları işlemleri uygulamak için farklı yöntemler kullanacak. Finans kuruluşlarından CME Group ve CBOE kendilerinin belirlediği referans oranlarına göre işlemler yaptıracağı konusunda bilgiler paylaştı. Referans oranı belirlenmesinde ise CBOE New York’ta bulunan kripto para borsasındaki verilere göre referans oranı kullanırken, CME Group ortak olduğu başka bir firmayla birlikte referans oranı belirleyecek. Cantor Fitzgerald ise 18 Aralık tarihinde Bitcoin kullanılabilen ikili işlemler kullanma seçeneğini tercih edecek.

Bitcoin İşlemleri İçin Endişeler

Büyük finans kuruluşlarının Bitcoin vadeli işlemler tercihi Bitcoin güveni üzerinde olumlu etkisi olsa da Bitcoin’in değişken değeri ve kontrol unsurunun bulunmaması bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından konuyla ilgili bir yetkili yaptığı açıklamada bu konudaki gelişmeleri değerlendirdi. Yetkili açıklamasında yapılan işlemlerin ciddi anlamda gözlemleneceğini ve denetleneceğini belirtti. Yetkili bu vurgusunun dışında piyasaları gözlemleme sürecinde yapılabileceklerin sınırlı olduğunu belirterek bu durumu da Bitcoin’in özelliklerinden olduğunu belirtti.
Yetkili kişinin bu durumu ifade ederken bahsettiği bir diğer konu ise Bitcoin’in değer değişikliği üzerineydi. Değer değişikliklerinin fazla olmasının yatırımcılar üzerinde endişe yaratabileceğini belirten yetkili bu süreçlerle ilgili üç finans kuruluşuyla görüşmeler yapıldığını da ifade etti.

Vadeli İşlemlere Olumlu Yaklaşımlar

Konuyla ilgili gelişmeleri olumlu bulan kişiler de bulunuyor. CME Group yöneticisi Terry Duffy konuyla ilgili açıklamalar yaparken piyasaların Bitcoin işlemlerine hazır olduğunu belirtirken bu işlemlerin yapılmasının önemine vurgu yaptı. İşlemler üzerinde güven sağlanması için bazı önlemler alınacağı da Terry Duffy tarafından verilen bilgiler arasında.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir