Bitcoin'de Beklenen Gelişme: İkiye Bölündü

/ 12 Ocak 2018 / 38 views / yorumsuz
Bitcoin'de Beklenen Gelişme: İkiye Bölündü

Dijital para birimi teknolojisinin mihenk taşı olan Bitcoin kripto para biriminde yaşanan fikir ayrılığı ve hummalı bir çalışmanın ardından para birimi ikiye bölündü.
Her geçen gün değerini katlayan dünyaca ünlü kripto para birimi Bitcoin artık yoluna Bitcoin Classic (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) olarak devam edecek. Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına karşın ‘Bitcoin madencileri’ sosyal medya mecralarında bu bölünmenin en kısa zamanda olacağını duyurmaya başladı bile.
Techinside’ın yaptığı habere göre, yaklaşık 10 yaşında olan Bitcoin kripto para biriminin, tüm madencilerce indirilmesi zorunlu olan zincir blok değeri 150 Giga baytın üzerine çıktı ve madenciler tarafından yapılan her Bitcoin işlemi bu zincir bloğuna eklendiği için sürekli olarak güncellenmesi gerekiyordu. Bu devasa dosya boyutu içerisinde transfer işlemlerinin tamamlanabilmesi için 10 – 20 dakikalık aksaklıklar, gecikmeler yaşanmaya başladı. Dijital para uzmanları, eğer bölünme gerçekleşmez ise yakın gelecekte Bitcoin para birimi ile alışveriş yapma ya da para transferi yapmanın, dakikalarca hatta saatlerce süren beklemelere yol açabileceği görüşünde hemfikirler.

Değişiklik, Bitcoin Para Biriminin Piyasa Değerinde % 6’lık Bir Düşüşe Sebep Oldu

Bitcoin para biriminin işlem hızındaki yaşanan yavaşlıklar nedeni ile SegWit2’ye geçilmesini desteklemeyen birtakım madenci, kapasiteyi 2 Mega bayt değil de 8 Mega bayta çıkarmak için Bitcoin Cash yazılımını yazdı ve böylelikle bölünme gerçekleşti. Şu an Bitcoin ve Bitcoin Cash para birimlerinin yakın gelecekleri için net bir şey söylemek pek mümkün değil. Buna tamamen dijital para pazarı karar verecek ve bunda da en büyük pay büyük şirketlere düşüyor. Bitcoin Cash para biriminin alacağı destek, geleceğiyle ilgili çoğu soruya yanıt vermiş olacak.
Bu neden ile Bitcoin para birimi, yapılacak yeni düzenleme ile birlikte, Segwit2x adı verilen teknoloji ile 1 Mega bayt olan zincir blok boyutunu 2 Mega bayta çıkarmış olacak. Tüm Bitcoin kripto para sahipleri ise sahip oldukları Bitcoin paralarını dijital cüzdanlarına aktardıklarında, bu paralar BCH coin ile değiştirilecek. Bitcoin paralarını kağıt cüzdanlarında saklayanlar ise herhangi bir kayıp yaşamayacak. Ancak sosyal medyada bölünmenin duyurulması sebebi ile yaşanan ilk panik ile, Bitcoin kripto paranın para piyasalarındaki değerinde yüzde altılık bir düşüş gözlendi.
Bitcoin Cash al işlemlerine, nasıl değişim yapılacağına ve nasıl kullanılacağına dair daha detaylı bilgilerin, önümüzdeki günlerde Bitcoin kullanıcıları ile paylaşılması bekleniyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.