Bitcoin’e Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin’e Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin dünyasına adım atmaya karar verdiyseniz bu işin biraz karışık hatta riskli olduğunu bilmeniz gerekir. Bitcoin transferi bildiğimiz banka havalesi veya eft gibi değil farklı şekilde gerçekleşmekte. Bunun için Bitcoin’i ciddi bir yatırım ve işlem için kullanmadan önce gerekli bilgileri ve riskleri bilmeniz gerekiyor.
Bitcoin Cüzdanınızı Güvende Tutun
Bitcoin hesabınızı tıpkı cebinizde taşıdığınız gerçek bir cüzdan olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki gerçek hayatta cüzdanınızda günlük işlere yetecek kadar para tutuyorsanız, Bitcoin cüzdanınızda da alım satım yapacağınız miktardan fazlasını tutmamanızı öneriyoruz. Bitcoin cüzdanınızı güvende tutmanın farklı yolları mevcut, bunlardan birkaçı kısaca; Bitcoin’lerinizi farklı borsalara bölerek tutmak, Bitcoin cüzdanınızı bir cihazda saklıyorsanız bunları yedeklemek, Bitcoin kasalarına koymak.
Bitcoin’in Ani İniş Çıkışları Olur
Bitcoin günümüze kadar her ne kadar çok büyük çıkışlar yakalayarak inanılması güç bir değer kazanmış olsa da Bitcoin için yarın ne olacağı hangi yönde gelişmeler yaşanacağı asla kestirilemez. Dolayısıyla tüm birikiminizi veya kaybetmeniz halinde üzüleceğiniz miktarlarda yatırım yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Keza Bitcoin’in bugüne kadar gelmesinde yüksek oranlarda değer kaybetti ve panik yapıp yatırımını çekenler büyük kayıplar yaşadılar. Bitcoin’in yarından itibaren sürekli düşüşe geçme ihtimalinin de olasılıklar arasında olduğunu bilmeniz gerekir.

Bitcoin Ödemeleri İptal Edilemez (Hataya Yer Yok)
Bitcoin ile yaptığınız hiçbir işlemi geri alamaz ve iptal edemezsiniz, sadece ödemeyi alan kişi istediği takdirde geri ödeme yapabileceğini bilmeniz gerekir. Bitcoin transferinden vazgeçmeniz veya transferi yanlışlıkla yapmanız durumunda bu işlemi geri alamaz, bu işlemin iptali için bir kuruma başvuruda bulunamazsınız. Dolayısıyla işlem yaptığınız Bitcoin borsasının bilindik ve güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Türkiye’de yasal olarak hizmet veren 4 Bitcoin borsası mevcut (Koinim, Bikapital, Paribu, BTCTurk) bu şirketler dışındaki hiçbir borsa veya kişiden Bitcoin alım satımı yapmamanızı öneriyoruz.
Bitcoin İşlemleri Tamamen Gizli Değildir
Bitcoin işlemleri halka açık olarak depolanır ve kalıcı bir şekilde ağda yerini alır. Bir nevi tüm Bitcoin işlemleri ve mevcut Bitcoin bakiyeleri herkes tarafından görülebilir. Fakat Bitcoin satın alma veya diğer alışveriş durumlarında belirtilen (açıklanan) isimler dışında sadece adresler görüleceğinden kullanıcının özel kimlik bilgileri gizli kalmaya devam eder. Bitcoin adreslerinin bir defaya mahsus kullanılmasının sebeplerinden biride kimlik gizliliğinin sağlanması içindir. Bu yüzden kara para aklama gibi kirli işlerde kullanılmasına neden olabiliyor.

Bitcoin Geleceğini Kimse Tahmin Edemez
Bitcoin daha önce denenmemiş fikirlere dayanıyor. Bu yüzden kimse geleceği için kesin yargılarda bulunamaz. Sizlere kesin değer kazanacağını söyleyen ya da değer kaybedeceğini söyleyen kişilere itibar etmeyin.
Bitcoin Resmi Bir Para Birimi Değil ve Merkezi Yok
Bitcoin bulunduğunuz ülkede yasal olmayabilir. Bitcoin alım satımı yapmadan önce ülkenizin bu konu hakkında ne gibi yasal düzenlemeler hazırladığını araştırmanız gerekir. Yine ülkenizde ne kadar vergi kesintileri yapıldığını önceden araştırmanız zararlı çıkmamanız adına sizin için faydalı olacaktır.
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir