Bitcoin’e Yeni Başlayan Yatırımcılar için 5 İpucu

Bitcoin’e Yeni Başlayan Yatırımcılar için 5 İpucu

Hızlı iniş çıkışları ve yükselen değeriyle Bitcoin gün geçtikçe daha fazla hayatın içinde yer alıyor. 2009 senesinde deneysel bir proje olarak başlatılan Bitcoin günümüzde geldiği noktada 16.000 dolar değerini aşarak büyük bir başarıya imza attı. 2017 Ağustos aylarında 3000 dolar civarlarında olan Bitcoin hızlı yükselişiyle çoğu kişinin ilgisini çekti ve Bitcoin almak istiyorum diyen kişilerin sayısı hızla arttı. Fakat Bitcoin dünyasına girilirken bilinmesi gereken bazı önemli detaylar var.

1- Teknik Kavramları Öğrenmek
Bitcoin sanal para birimi olmanın yanında bir borsadır ve öğrenilmesi gereken teknik kavramlar ve yapılması gereken analizler bulunur. Bu nedenle  Bitcoin piyasasına atılmadan önce kavramları öğrenmek gereklidir. Kavramları öğrenmek önemlidir çünkü bir kavramın yanlış anlaşılması veya bilinmemesi alım-satım kararları verilirken yanlış hamle yapmaya neden olabilir. Bunun dışında teknik analiz yaparak uzun vadeli yatırım tercih edecek kişiler için ise bu kavramların yanında teknik analiz yapabilecek kadar grafik okuma gibi beceriler gereklidir.
2- Doğru Zaman ve Miktarda Risk Almak
Tecrübeli yatırımcıların çoğu yeni yatırımcılara kaybetmekten korkmayacağı miktarlarda yatırım yapmayı tavsiye eder. Bunun nedeni ise Bitcoin’in ani dalgalanmalar yaşaması ihtimalidir.  Fiyatlar sürekli yükseliş göstermesine rağmen aniden hızlı bir düşüş eğilimine girebilir. Düşüş esnasında zarara giren kişi Bitcoin’in değer kaybının devam edeceği tahmini ve ciddi para kaybı yaşama endişesiyle satış emri verebilir. Bu nedenle Bitcoin yatırımı yapılırken zaman doğru belirlenmeli ve yatırım yapılan miktar sermayenin tamamı olmamalıdır.
3- Sadece Bitcoin Tercih Etmeyin
Kullanıcıların çoğu Bitcoin yatırımı nasıl yapılır sorusuna cevap bularak sadece Bitcoin yatırımı yapmayı tercih ediyor. Yüksek kazanç nedeniyle bu mantıklı bir tercih gibi görülse de sadece Bitcoin yatırımı yapmak büyük risk oluşturabilir. Bu nedenle kripto para piyasasında bulunan diğer coinlere yatırım yapmak ve bir portföy oluşturmak doğru tercihtir. Bu tercih Bitcoin düşüşü sırasında fırsat elde etmek amacıyla sıklıkla tercih edilir.
4- Mevduatı Cüzdanda Tutmak
Çoğu kişi kazancını borsa sitelerinde tutsa da borsalar her zaman risk taşır. Bu nedenle alım satım yaparak kazanç elde edilme amacı yoksa Bitcoin veya diğer coinler cüzdanlarda tutulmalıdır. Bitcoin cüzdanı nasıl alınır sorusuna ise en çok kullanılan cüzdanları araştırarak tercih etmek yeterlidir cevabı verilebilir. Bitcoin’in temellerini oluşturan Blockchain en çok kullanılan Bitcoin cüzdanları arasındadır.
5- Doğru Pozisyon Almak
Dijital para kendisiyle ilgili gelişmelerden son derece etkilenir ve etki beklenenden hızlı gelişir. Gelen bir haberle binlerce dolarlık düşüş gerçekleşirken olumlu bir gelişme fiyat rekorlarına sebep olabilir. Bu nedenle piyasanın durumuna göre doğru pozisyon almak gereklidir. Bazı durumlarda almak veya satmak yerine elde tutmak daha karlı olabilir. Bu nedenle gerektiği durumlarda uzun süre beklemek borsa kazancından fazlasını sağlayacaktır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir