Bitcoin’un Piyasa Değeri Buffett ve Gates’in Toplam Servetinin Üzerinde

Bitcoin’un Piyasa Değeri Buffett ve Gates’in Toplam Servetinin Üzerinde

2017 tarihi itibariyle yüzde 1000’den daha fazla değer kazanmış olan kripto para birimi Bitcoin’un piyasa değeri, dünya çapında olan ünlü milyarder Bill Gates ve Warren Buffett’in toplam servetini geçmiş bulunmaktadır. Fiyatı 11 bin doları geçen Bitcoin’un piyasa değeri bu günlerde 200 milyar doları buldu. Bu gün itibariyle yaklaşık olarak 16 milyondan daha fazla Bitcoin dolaşımda bulunmaktadır ve bu değer yüzünden Bitcoin değeri nereden gelmektedir konusu çok merak edilmektedir.

Milyar Dolarlık Bir Hacim

Ünlü Milyarderler Endeksi’nde (Bloomberg) ilk sırada yer bulan Amazon isimli şirketin kurucusu Jeff Bezos’dan sonra gelen Bill Gates’in servetinin toplam 90 milyar dolar olduğu biliniyor. Listenin üçüncü sırasında bulunan ve dünyaca ünlü hisse senedi yatırımcısı olan Warren Buffett’ın servetinin 83 milyar dolar olduğu biliniyor. Bill Gates’in servetinin üzerine, Warren Buffett’in serveti eklendiğinde, piyasada dolaşımda bulunan Bitcoin’lerin değerinin çok çok altında kaldığı görülüyor. Hatta dünyaca ünlü ve aynı zamanda dünyanın en büyük askeri ve sivil uçak ve helikopter üreticilerinden birisi olan Boeng’in piyasa değeri bu gün itibariyle 162 milyar dolar. Dolaşımdaki Bitcoin paralarının değerinden daha az bir değer oluşturmaktadır. Bu kadar değerli olması Bitcoin nedir sorusunu soran kişi sayısını oldukça arttırmıştır.

En Basit Anlatımla Bitcoin

Bitcoin herhangi bir resmi kuruluş, merkez bankası ile ilişiği bulunmayan elektronik bir para birimidir. 3 Ocak 2009 tarihinde piyasaya çıkan bu kripto paranın kurucusu Satoshi Nakamoto isimli kişidir. Ancak gerçek isminin bu olmadığı düşünülmektedir. Yaklaşık olarak 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır. Tek bir merkezden üretilmeyen bu elektronik para Bittorent tarzındaki ağlar ile benzer bir şekilde bir noktadan yapılan ödemeler herkes tarafından aynı anda görülebilmektedir. Para oluşturma işleminin adı madencilik olarak adlandırılmıştır. Madencilik hesaplama gücü ve yetkisi kullanılarak matematiksel işlemlerinin gerçekleştirilmesinin genel ismidir. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için, belirlenmiş yazılımı indirerek, gerekli donanımlar temin edilmelidir. Bu donanımlar üzerinde yoğun işlemci potansiyeli gerektiren işlemleri yapabilen Bitcoin ağındaki düğümlere madenci olarak adlandırılmaktadır. Para sisteme merkezi bir sistem tarafından olmayan ve istenildiği gibi dağıtık bir şekilde madenciler tarafından girmektedir. Bu işlem her sene daha azalan bir şekilde devam etmektedir ve 21 milyon adete ulaşıldığında üretim durdurulacaktır. Bu yeni elektronik paralar şimdiden bazı ülkelerde ödeme aracı olarak kullanılmaya başlanılmıştır bile. Tabi bu kadar hızla yayılmasına rağmen Bitcoin almak isteyenlerde bazı çekincelerde bulunmaktadır. Bilindiği üzere her para bir devlet buna bağlı olarak da bir merkez bankası garantisi altındadır. Böyle bir garantörü olmayan bu paranın en büyük dezavantajı da bu olmaktadır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir