Borç Yapılandırmasında Önemli Gelişme: Kabul Edildi

/ 8 Aralık 2018 / 272 views / yorumsuz
Borç Yapılandırmasında Önemli Gelişme: Kabul Edildi

Borç yapılandırmasında önemli gelişme: Kabul edildi.. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba kanun teklifinde, daha önceki yapılandırmalarda vergi borçlarını taksitlendirdiği halde edimlerini yerine getiremeyen mükelleflere ilişkin önemli bir öneri yer aldı. Kanun teklifinin yasalaşması halinde mevcut borçların yeniden yapılandırılması konusunda mükelleflere son bir fırsat verilecek.

Borç Yapılandırmasında Önemli Gelişme: Kabul Edildi

Bahse konu torba kanun teklifinde Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen mükelleflerin, bu ödemeleri 2019 Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam etmeleri hükmü eklendi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde, AK Parti Milletvekili Uğur Aydemir tarafından, yeniden yapılandırmaya ilişkin önerge verildi.

Ocak Ayı Sonuna Kadar Ödeme Yapmak Gerekiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen önergeyle, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hükümlerine göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen mükellefler, ödemelerini, geç ödeme zammı ile birlikte 2019 Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam edecek.

Yeni Borç Yapılandırması Hakkından Yaklaşık 3 Milyon Kişi Yararlanabilecek

Yapılandırma hakkı konusunda komisyona bilgi veren Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, teklife eklenecek madde ile vergi affından yararlanan mükelleflere 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar ödeme imkanı tanınacağını ifade etti.

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, “Bakanlığımıza bağlı vergi dairelerimize 5.950.136 mükellef başvurmuştur. Bu kapsamda yaklaşık 70 milyar TL yapılandırıldı. Bunlardan 2.459.214 kişi yapılandırma şartlarını bozdu. Sosyal Güvenlik Kurumuna da 1.270.402 kişi başvurmuştu. SGK’da 43,4 milyar TL yapılandırıldı. 562.000 kişi yapılandırma şartlarını ihlal etti. Tahsilat olarak da şu ana kadar Maliye tarafından 13,3 milyar TL, SGK’de ise 3,2 milyar TL yapılandırma bozulmadan tahsil edildi” şeklinde konuştu.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.