Borcu Olanlar Dikkat! 24 Ay Taksit Geliyor

Borcu Olanlar Dikkat! 24 Ay Taksit Geliyor

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen torba yasada, borç yapılandırmasına rağmen TEDAŞ’a borcunu ödemeyenlere, yeni bir hak tanınacak. Elektrik borcu olan vatandaşlara yeniden yapılandırma hakkı getiren yasada, borçların 2018 yılının Ocak ayından başlamak üzere, 24 ayda 24 eşit taksitte ödeneceği belirtildi.
Süresinde Ödenen Taksitlere Zam ve Faiz Hesaplanmayacak
Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası belediyelere ait şirketler ve il özel idarelerinin ödemekle yükümlü olduğu ve özelleştirme işlemleri sırasında TEDAŞ’a devredilmiş olan elektrik tüketiminden kaynaklanan yapılandırılmamış olan alacaklar ile yapılandırıldığı halde ihlal edilmiş olan alacakların asılları ile bu alacaklara bağlı feri alacaklar yerine, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (bu tarih dahil) Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınmak suretiyle hesaplanacak tutarın ilk taksiti, 2018 yılının Ocak ayından başlamak üzere 24 ayda 24 eşit taksitte ödenecek.
Bu süre içinde ödenen taksitlere herhangi bir zam ve faiz hesaplanmayacak.
Hesaplanan taksit tutarlarının süresinde ödenmemesi halinde ise bu tutara ödemede gecikilen her ay ve kesri için geç ödeme zammı uygulanacak.

Zamanında Faturasını Ödeyen Vatandaşlar Tepkili
Kamuoyu yoklamasından edindiğimiz bilgilere göre elektrik faturasını zamanında ödeyen vatandaşların bu düzenlemeye tepkililer. İsmini vermek istemeyen bir vatandaş; “Ben elektrik faturalarımı her ay günü gününe ödedim. Benim gibi borçlarını zamanı içerisinde ödeyen vatandaşlara bu uygulama haksızlıktır. Bu uygulama diğer insanlara kötü örnek teşkil etmektedir. Ne yani bende artık nasıl olsa af çıkacak veya bir şekilde taksit gibi kolaylıklar sağlanacaktır diye faturalarımı ödemeyi bırakayım mı?” diye serzenişte bulundu.
Sizin bu konu hakkında görüşleriniz nedir? Sizce doğru bir uygulama mı? Yoksa yanlış olduğunu mu düşünüyorsunuz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Mustafa Kulaksız

Mustafa Kulaksız 2 çocuk sahibi ve mutlu bir ailesi vardır, yazarlık hayatına ise hobi olarak başlamışken bi anda herşey değişti ve tüm işi yazarlık oldu.

6 Comments

  1. Zamanında herkes ödemek ister iş yapıp darlık gördüğün anda kirami elemanlı elektirikmi sumu ssk mi bide ters gittiyse allah yardımcınız olsun
    Çok sevin en azın dan borcumu ödeye bilme şansım olur yoksa çok zor ödeme şansım…

  2. Tabii ki vatandaşlara Kolaylık göstermek çok güzel bir şey ama zamanında faturalarını ödeyenlere de kolaylık gösterilsin.

  3. Şu insanların bencilliğine bakın kendilerini düşünüyorlar Parasız kalıp suyu bile kesilenler var Ne güzel devletin kolaylık göstermesi Allah yardımcıları olsun…

  4. Dengesiz insanlar devletimizin yaptığı uygulama çok güzel bnde her ay düzenli öderim ne yani bnde mi ödemim senin hiç elektrigin suyun kesilmemis belli o yüzden geniş geniş konusuyosun o zamn doğuda çoğu yer kacak kullanım yapio bizdemi yapalim aklinizi başınızda toplayin cok guzel bnce devletimizin yaptigi tebrkler

  5. Arkadaşlar bende faturalarımı aksatmamaya çalışıyorum fakat asgari ücretli binlerce insan var bu kesim ne yapsın hangi faturasını zamanında yatırabilirki aldığı maas ortada bu kolaylık bence gerekliydi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir