Borsa 2017’yi Rekorla Kapattı

Borsa 2017’yi Rekorla Kapattı

ABD ile vize krizi bitti piyasalar hareketlendi. Borsa İstanbul yükselişe, Dolar ve Euro kurları düşüşe geçti. Son günlerde 3,80’nin üzerinde tutunan dolar kararın açıklanmasıyla 3,77 seviyelerine kadar geriledi. Euro ise 4,54’ün üzerinden 4,52’nin altına kadar düştü.
Dolar’da zaten ABD vize krizinin sonlandığı haberinden önce de bir gerileme vardı. Vize krizini bittiği haberi ile birlikte Dolardaki bu gerileme biraz daha efekt kazanmış oldu. Piyasaların tatile girmesi sebebiyle bu düşüşün etkilerinin yeni yılda Ocak ayında görülmesi bekleniyor.
Dolar’da Bundan Sonra Nasıl Bir Hareket Bekleniyor?
Ekonomi uzmanlarına göre doların 3,70 TL’ye düşüş koridorunun açıldığı belirtiliyor. Gerileme eğiliminin yurtdışında ve global tarafta bir şok olmazsa gerileme eğiliminin devam edeceği gibi görülüyor.

Borsa İstanbul’da Beklentiler Yüksek
Dolar-TL gerileme eğilimi ile birlikte Borsa İstanbul’da kuvvetlenen alımlar gözlendi. BİST yeni yıla doğru 118 bin seviyelerine doğru yükselişini geçekleştirecek gibi görünüyor.
Piyasalardaki hareketlilik sürerken kısa vadeli düşünen yatırımcı için doların 3.70 TL civarına kadar gerileceği öngörüldüğünde dolar yatırımcıları için hala yüksek görülüyor. Orta ve uzun vadede Dolara yatırım yapacaklar için fırsat olarak görülüyor.
Altın tarafında da önemli gelişmeler mevcut. Türk yatırımcılar altın yatırımına her zaman olduğu gibi ilgili ve istekli. Ons tarafında yukarı yönlü hareket gram altını biraz daha yüksek seviyelerde tutması bekleniyor.
Dolar ekim ayında ABD ize vize krizi nedeniyle yükselişe geçmişti. Vize krizinin son bulmasıyla gerilemeye başladı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir