Borsa İstanbul ve TUBİTAK İşbirliği İmzaladı

Borsa İstanbul ve TUBİTAK İşbirliği İmzaladı

Borsa İstanbul Özel Pazar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Teknokent arasında işbirliği imzalandı.
Borsa İstanbul genel merkezinde düzenlenen imza ve gong töreni Himmet Karadağ, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Orhan Çömlek ve bu iş birliğinin ilk modeli olan DTİ İmplant’ın Genel Müdürü Talat Buğur’un katılımıyla gerçekleştirildi.
İmza töreninin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Borsa İstanbul başkanı Karadağ, borsaların birbirine entegre edilmesi kapsamında Türkiye’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına bundan sonra her alanda ve her ölçekte hizmet vermeye devam edeceklerini ifade etti. Sürdürülebilir ve sağlıklı finansal piyasalar için doğru ölçek ve doğru kurumsallığın önemine dikkat çeken Karadağ, şunları kaydetti:
“Halka arz ürünümüze startup firmalarını istemiyoruz. Çünkü ölçeği ve kurumsallığı yakalamamış firmalarla halka arza geldiğinizde, firmalarımız başarılı olmadığı gibi, bundan ne sektör, ne düzenleyici otorite, ne bizler istifade ediyoruz. Firmaları sağlıksız ve aşırı fonlama ile büyütemiyoruz. Kötü tecrübelerden hareketle, dünya uygulamalarında olduğun gibi biz ölçeğini henüz yakalayamamış firmaları halka arz için beklemiyoruz. Ancak entegre bir finansal süpermarket haline gelen Borsa İstanbul’un diğer ölçekteki firmalara da finansal çözümler üretebilmesi gerekiyor.”
Borsa İstanbul başkanı Himmet Karadağ, bu gayeyle, fon sağlayıcılar ile küçük ve orta ölçekteki firmaları buluşturan Borsa İstanbul Özel Pazar’ı önümüzdeki sene itibariyle daha aktif şekilde kullanacaklarını ifade etti.
Halka arza henüz hazır olmayan, hazırlanmak üzere hem fona hem kurumsal kimliğe bürünmeye ihtiyacı olan firmaları fon sağlayıcılar ile buluşturarak büyütmeyi ve halka arza hazır hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Karadağ, nihai amaçlarının bu firmaların halka arza hazır hale gelmesi olduğunu söyledi.
Karadağ, “Önümüzdeki yakın süreçten itibaren başlayarak Borsa İstanbul olarak aktif olarak bu süreçlerin içinde olacağız. Girişim Sermayesi Fonumuzla, temelde kendi sektörümüzdeki fintek firmalarından başlamak üzere, yüksek katma değer üreten, özellikle ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayabilecek firmalara doğrudan finansman desteği de sağlıyor olacağız. Bu fona yakın gelecekten sektörün büyük paydaşlarını da entegre edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Neden Türkiye’deki Startup’lar İlk 500’e Girmesin”
TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Orhan Çömlek teknolojinin ilerlemesi ile teknolojiye ayak uydurmayan eski şirketlerin yerini kaybettiğini, teknolojiye ayak uyduran yeni startup’ların eski şirketlerin yerini aldığını söyledi. Türkiye’deki startup şirketlerin gelişiminden bahseden Çömlek, şöyle konuştu:
“Neden Türkiye’deki startup’lar ilk 500’e girmesin, borsaya açılmasın? Sadece sermaye olarak bir yerlere gelmelerini uygun bulmuyor borsa yönetimi, bu şirketlerin kurumsallaşmasını istiyorlar ve bu çok doğru bir tespit. Bu yüzden startup’ların gelişmesi için öncelikle teknokentlerde ağırlıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz. DTİ İmplant anlaşma çerçevesinde ilk ele alacağımız startup firmalarından biri olacak. Bu firmamız ihracatta yapıyor, ülkeye katkı sağlıyor, bununla da gurur duyuyoruz.”
Çömlek, fintek firmalarını desteklemek amacıyla Borsa İstanbul başkanı Himmet Karadağ’a, TüBİTAK Marmara Teknokent’te bulunan 30 bin metrekarelik kapalı alanda istenilen ölçekte bir kuluçka merkezini fintek startuplarını desteklemek amacıyla birlikte işletme teklifinde bulundu. Konuşmaların ardından anlaşmanın imzaları atılarak tören imza töreni tamamlandı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir