Borsa İstanbul’dan Bitcoin Açıklaması

/ 1 Şubat 2018 / 56 views / yorumsuz
Borsa İstanbul’dan Bitcoin Açıklaması

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, Şifreli Sanal Para Birimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda atılan adımlar sayesinde hem ana mal hem de şifreli yazım içeren sanal paralar hakkındaki gelişmelerin BIST 100 Endeksi üstüne yansımasına temas etti. Yaptığı değerlendirmede Karadağ, yeni yapılan bu düzenlemelerin sayesinde katılıma dair tabanın genişleyeceğine vurgu yaptı.

Güvenli Bir Ortam Hazırlandı

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, hem Şifreli Sanal Para Birimleri hem de özellikle Bitcoin üstündeki değişikliklere temas etti. Yeni yapılan bu düzenlemelerin sayesinde katılıma dair tabanın genişleyeceğine ve güven temel tabanlı bir ortamın hâkim olacağı yolda emin adımlar ile ilerlendiğine değindi. Yeni senede hem daha yeni ham de daha güçlü halka arz edilen bir sermaye piyasamız olacak ve büyüyecek diyen Karadağ, tüm oluşan olumsuz şartlara rağmen Türkiye’nin üçüncü çeyrekteki yakaladığı büyüme oranını hatırlattı. Bütün bu etmenleri beraberce düşünülmesi durumunda, borsa ile yakalanılan güzel bir yolculuğun yeni senede de devam edeceğini düşündüğünü de sözlerine ilave etti.

Sanal Para Birimi Bitcoinin Belirsizliği Çok Fazla

Son günlerin en fazla ilgi konusu olan Sanal Para Birimi Bitcoin hakkında da konuşan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, dayanak varlıktan yoksunluğuna değindi. İçeriğinde çok fazla belirsizlik öğesi barındırmasının da altını çizdi. Bu iki ana sebebin Sanal Para Birimi Bitcoin ve benzeri şifreli yazılımlar hakkında yurttaşlarını sürekli uyardıklarının da altını özellikle çizdi. İleriki süreçte mağduriyet yaşamaları adına yurttaşlarımıza gerekli ikazı yaptıklarına temas etti. Bu tip sanal dünya işlemlerinden olabildiğince uzak durmalarının gerekliliğine değindi.

Sanal Şifreli Yazılımlar Tehlikesi

Şifreli yazılım içeren sanal paraların, hem mal hem de hizmet alımında veyahut ta finansal içlemlerde aracı olarak kullanıla bilmeleri maksadı ile tasarlanan dijital paralar olarak tanımlanmalarının özellikle altını çizdi. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, hem birçok kullanıcının hem de yatırımcının bu sanal paraları bir yatırım aracı olarak görerek kullanma çabasında olduklarını gözlemlediği tehlikeye dikkatleri çekti. Bu sanal para birimlerinin dayanak varlıktan yoksunluğuna temas etti. Bunun sebebi ile hep tartışmaların odağında yer alacağına temas etti. Sanal Para Birimlerinin en popüleri olan Bitcoinin, hem BDDK hem de SPK kurumlarınca hem bir düzenleme ile hem de denetime tabi tutulma ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Takas İstanbul içerisinde, Blockhain Çalışma Grubu oluşturduklarına da temas etti.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.