Borsa İstanbul’un Halka Arzı İçin Önemli Adım

Borsa İstanbul’un Halka Arzı İçin Önemli Adım

Borsa İstanbul tarih yazmaya ve her geçen gün büyümeye devam ediyor. İlk yıllarda hayal gibi görülen, ancak hükümet yetkilileri tarafından titizce planlanan bölgenin lider borsalarından olma ideali adım adım gerçekleşiyor. Son yıllarda rekor üstüne rekor yükselişlerle adından söz ettiren Borsa İstanbul, orta doğu ve körfez ülkerlerindeki yatırımcılarının da favorileri arasında yerini almaya başladı. Borsada Asya ve Körfez bölgesini temsil eden İslam Kalkınma Bankası’nın da, Borsa İstanbul’a ortak olması bekleniyor.
Borsa İstanbul (BİST) Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, daha önce Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri ile stratejik ortaklıklar gerçekleştirmiştik. Borsamızdan Asya ve Körfez bölgesini temsil edecek İslam Kalkınma Bankası (İKB) da pay alımı yapmayı planlıyor ve buna ilişkin ilk adımı Nisan ayında atmıştık. Alım konusunun gelecek ay netleşmesini bekliyoruz şeklinde konuştu.
İslam Kalkınma Bankası Suudi Arabistan merkezli. 2017 Nisan ayında Borsa İstanbul’a ortak olmak istediğini duyurmuş ve buna ilişkin ilk adımlarını atmıştı. Aradan geçen zamanda konunun teknik detayları konusunda görüşmeler devam etti. Ve nihayet önümüzdeki ay konunun netleşmesi bekleniyor. Yani 2018’in ilk aylarında beklenen ortaklığın gerçekleşmesi için çok fazla engel kalmadı.
BİST Başkanı Himmet Karadağ, Borsa İstanbul’un halka arzı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Halka arz için potansiyel danışmanları büyük ihtimalle gelecek ay belirleyeceklerini ve BIST’in halka arz edilecek kısmın 1.000.000.000 Lira’yı (Bir milyar TL)  aşacak bir büyüklükte olmasını planladıklarını belirtti.
2013 yılında önceki yıllarda faaliyetlerini sürdüren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve İstanbul Altın Borsası’nın tüzel kişiliklerine son verildikten sonra bu kurumlar Borsa İstanbul (BİST) çatısı altında birleştirilmişti. Borsa İstanbul’un geçen yıl yapılması planlanan halka arzı gerçekleşen düşük değerlemeler sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmişti.

Bu Kez Oran Açıklamadı
Bugün mevcut durumda BİST hisselerinin yüzde 73.6’sı Türkiye Varlık Fonu’nun elinde bulunuyor. Borsada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) yüzde 10, Nasdaq OMX ise yüzde 7 pay sahibi.
Türkiye için 1977’den beri üçte biri son iki yıl içinde olmak üzere 10 milyar doların üzerinde finansman onaylayan İslam Kalkınma Bankası (İKB), daha önce BIST’ten yüzde 10 hisse satın almayı planladığını açıklamıştı. Reuters haber merkezi ile önceki gün yaptığı söyleşide Borsa İstanbul’un önümüzdeki dönem planlarını anlatan Himmet Karadağ, İKB ile ortaklık için belirli bir oran telaffuz etmedi, ancak kararın bu ay içinde alınabileceğini ifade etti.
Karadağ, “İKB’nin borsanın stratejik ortağı olmasını arzu ediyoruz. Bu, BİST’in halka arz hikayesi için önemli. Böylece Asya ve İslam ülkeleri, Avrupa ve Amerika’dan üç stratejik ortağı da tanımlamış oluyoruz. Aralık ayı içinde yatırım komitelerinde görüşecekler. Yatırım kararı bu ay belirlenebilir” diye konuştu.
Bu ortaklıkla amaçlarının hisse satıp gelir elde etmek olmadığına dikkati çeken Karadağ, “Para ihtiyacımız yok, bir sürü nakit fazlamız var. İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi için İKB ya da o bölgeden kuvvetli bir varlığın da bizde olması gerekiyor ki BİST de gerçekten İFM’nin merkezinde yer alabilsin” dedi ve ekledi: “İslami finans alanında ürünler geliştirmek istiyoruz. İslami finans alanında ürün geliştirmek için de güçlü bir ortaklar. O alanda güzel projeleri var, deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir