Borsa

Borsa

Sermaye Borsaları (Security Exchanges), değerli evrakların (menkul kıymetlerin) ticaretinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Kendine özgü kuralları ve standartları olan kurumsal piyasalar olarak nitelendirebiliriz.
Borsaların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Örneğin Nasdaq, Down gibi uluslararası borsaların yanında yine Petrol Borsaları, Altın Borsaları, Sermaye Borsaları, Atık Borsaları, ülke ve bölge borsaları da bulunmaktadır. Ülkemizin borsası olan Borsa İstanbul bir ülke borsası olarak görülebilir ancak son zamanlarda müthiş bir atak yaparak bölge hatta uluslararası saygın bir borsa olma yolunda önemli mesafeler katetmektedir.

Sadece hisse senetleri için değil, başka tür emtiaların (ticari malların) ve enstrümanların da ticaretinin yapıldığı yerlerdir borsalar. Mesela bono ve tahviller genellikle menkul kıymetler borsalarının içerisinde ticareti yapılageldiği halde, döviz ticareti için döviz borsaları (forex, foreign exchange) veya mal ticareti için emtia borsaları (commodity exchange) mevcuttur.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Mustafa Kulaksız

Mustafa Kulaksız 2 çocuk sahibi ve mutlu bir ailesi vardır, yazarlık hayatına ise hobi olarak başlamışken bi anda herşey değişti ve tüm işi yazarlık oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir