Borsanın Yükselişi Başlıyor

Borsanın Yükselişi Başlıyor

Garanti Yatırım Genel Müdürü Zeki Şen, borsanın işlem hacminin geçen yıla oranla neredeyse 2 kat arttığını ifade etti. 2018 için ise borsa için tam bir uyanış senesi olabilir açıklamasında bulundu.
2018 yılından itibaren borsanın şaha kalkmasını beklediğini ifade eden Şen, piyasalar için beklentilerini şu şekilde ifade etti;
Yatırımcıların artık çok daha fazla hisse senedi piyasasını konuşacağı ve hisse senedi piyasasının ratinginin çok yüksek olduğu bir sene bizi bekliyor. 2018’de sahne Borsanın olacak. Kurun artışına rağmen dolar bazında %20’nin üzerinde getiri sağlayan başka herhangi bir enstrüman yok. 2017 yılının yılbaşından bugüne getirileri incelediğinizde şampiyon kur gibi duruyor ancak aslında getiri şampiyonu borsa. Bu şampiyonluğu da elden bırakacak gibi görünmüyor. Daha bu ilk senesi. 2020’de dönüp arkamızda baktığımızda trend 2017’de başlamıştı diyeceğiz.
Borsada halka açık tarafta yabancı payı yüzde 65. Bu sene işlem hacminin yüzde 25’i yabancılar tarafından yapılmış. Yerli yatırımcı trader gibi hareket ediyor. Son 6 yıldır Borsanın 1 milyon civarında mevcut müşteri sayısı var. 2018 hisse senedi yatırımcı sayısında artışın olacağı bir yıl olacak. Önemli halka arzlar gelecek. 2018’de hisse senedi iştahının artarak devam edeceği bir yıl olmasını tahmin ediyoruz” dedi.

2018 Borsa Açısından Tam Bir Uyanış Senesi Olabilir”
Garanti Yatırım Genel Müdürü Zeki Şen, açıklamalarına şöyle devam etti;
Dikkatlerden kaçan bir istatistik mevcut. Bu sene borsanın günlük işlem hacmi ortalaması 5.6 milyar Lira. Son çeyreğin ortalaması ise 7 milyar Lira oldu. Geçen sene bu rakam 4 milyar TL’ydi. 2018’e 7-8 milyar TL ortalamayla gidersek Borsa açısından tam bir uyanış senesi olabilir. Daha fazla halka arzın yapıldığı, daha fazla yatırımcının geldiği şirketlerin de kar performanslarıyla bunu desteklediği bir sene olabilir.
Gelişmekte olan ülkeler arasında likiditesi bizden yüksek sadece birkaç ülke var. Türk hisse piyasaları likit ama sınırlı kâğıtta likit. Bu hacim genele yayılmalı” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir