BU BANKALARDAN PARA ÇEKMEK PARA YATIRMAK ÜCRETSİZ!

/ 6 Temmuz 2018 / 66 views / yorumsuz
BU BANKALARDAN PARA ÇEKMEK PARA YATIRMAK ÜCRETSİZ!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile kamu hissesine ait olan bankalar arasında hazırlanan yeni bir çalışmayla banka atmlerinin daha aktif olarak kullanılabilmesi amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda müşterilerin hiçbir ücret ödemeden birtakım hizmetlerden anında yararlanması mümkün hale geliyor.
Para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama, havale gibi sıklıkla yapılan finansal işlemlerde bundan böyle Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım atmlerinden kesinlikle hiçbir şekilde ücret alınmayacak. Bu sayede müşteriler rahatlıkla bütün finansal işlemlerini çok kısa bir zaman diliminde gerçekleştirme imkanına kavuşmuş olacak.

Bu Bankalardan Para Çekmek Para Yatırmak Ücretsiz
Bilindiği gibi bankalar müşterilerinden para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama, havale ve benzeri işlemler karşılığında hizmet bedeli olarak atm üzerinden komisyon alıyordu. Ancak Nisan 2018 tarihinden itibaren tamamen kamu sermayeli bankaların düzenlediği yeni yönetmelik esasınca söz konusu bankalarca artık, bireysel ve kurumsal tüm müşterilerden yukarıdaki işlemleri boyunca kesinlikle kesinti yapılmamasına karar verildi. Böylece tüm müşteriler gönül rahatlığıyla hiçbir kesinti yaşamadan tüm bankamatik işlemlerini kısa zamanda yapabilme imkanına kavuşmuş olacak.
Bu Uygulamanın Amacı
Elbette bu banka müşterileri yararına düşünülmüş bir sistem. Bunun yanında bankanın da aslında bu işte bir menfaati bulunuyor ki o da toplamda yıllık 20 bin euro civarında maliyeti bulunan bankaların söz konusu maliyetini tamamıyla en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak. Bunun için Türkiye genelinde tam on beş bin bankamatik üzerinden müşterilerin herhangi bir şekilde ücret ödemeden para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama ve havale/eft işlemlerini rahatlıkla yapmalarına imkan tanınmaktadır.
İşte tümüyle ortada duran bu teknik hususlar doğrultusunda değerlendirilerek söz konusu bu yeni düzenlemenin her bakımdan yararlı bir çalışma olduğunu net bir şekilde ifadelendirmek gerekmektedir. Tümüyle bu ortada duran nitelikler açısından düşünüldüğü zaman gerçekten de tüm yönleriyle bankacılık hizmetinden herhangi bir kesinti yapılmamasına karar verildiği daha net anlaşılacaktır. Bu yeni uygulanan sistemle komisyon kesintisi sorunu da bundan böylece bankacılık tarihine karışmış bir durum olarak tozlu sayfalardaki yerini aldı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.