Bu Fabrikadan Güneş Doğacak

Bu Fabrikadan Güneş Doğacak

Başbakan Binali Yıldırım, Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi’nin temel atma töreninde, tesisin 12 ayda bitirileceğini ve ilk ürünün hattan çıkacağını söyledi. Yıldırım, “Bugün yenilebilir enerji kaynağımız yüzde 32’lere çıkarmış bulunmaktayız. Önemli bir ilerleme ama yeterli görmüyoruz” dedi. Kurulacak fabrika yıllık 500 megavat ingot, wafer, 650 megavat hücre ve 800 megavat panel üretecek kapasitede olacak.

Ankara Malıköy Başkent OSB’deki, YEKA-Fotovoltaik Hücre ve Güneş Modülü Fabrikası ile Ar-Ge Merkezi temel atma töreninde yatırımın, Türkiye’nin hedefine bir adım daha yaklaşmasına vesile olduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu: “Hem enerji teknolojilerinin geleceğinin temelini atıyoruz hem de yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarını daha da zenginleştiriyoruz. Yatırımcıların önünü açacağız, Yatırımcılar da, koşar adımlarla Türkiye’nin ve kendi işletmelerinizin hedeflerine yürüyeceksiniz.” dedi.

Yeterli Görmüyoruz

Panellerin, Konya Karapınar’da 20 bin metrekarelik alanda kurulacağını dile getiren Yıldırım, “Sonar güneş enerji tarlasının da başlangıcı olacak. Bunu yaparken de yerlileşmeye ve millileşmeye de ne kadar önem verdiğimizi ve cari açık içindeki enerji payını da düşürmeye yönelik ciddi bir adım olduğunu ifade etmek istiyorum. Bugün yenilenebilir enerji kaynağımızı yüzde 20’lerden yüzde 32’lerin üzerine çıkarmış durumdayız. Çeşitlendirmeye, enerji arz güvenliğini artırma yönündeki projelere hız vereceğiz” dedi.
Yıldırım, fabrikanın yanında ondan daha fazla önemsediklerinin bir Ar-Ge merkezinin kurulması olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Sadece parçaları getirip, birleştirip ürün elde etmek değil, asıl olan yerli mühendislerin akıl terini, alın terini işin içine koymak ve böylece yerli katma değeri daha yüksek bir ürün elde etmek. Yüzde 60 ile başlayacak yerlilik oranı zaman içinde daha da artmış olacak. 12 ay içerisinde bu tesis bitecek ve ilk ürün hattan çıkacak. Önümüzdeki zaman içerisinde çok uygun fiyatlarla güneş santrallerinden enerji üretimi mümkün hale gelecek. Vatandaşlarımızla elektrik üretiminden yeni teknolojilere kadar birçok konuda ihtiyaçlarını çok daha düşük ve makul maliyetlerle karşılayabilecek.”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da “Enerji demek ulusal güvenlik demek. Her yıl 55 milyar dolarlık bir rakamı enerji için dışarıya kaynak olarak ayıran bir ülkeyiz. Türkiye’nin bu alanlarda güçlenmesi için, ayağımızdaki bu prangayı söküp atmayı hedef olarak koyduk. Bu prangadan kurtulursak enerji maliyetleri de düşecek, halkımıza ucuz enerji arzını sağlayabileceğiz. Milli enerji ve maden politikasına hazır olun. Ülkemizi enerji de dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için enerji teknolojilerinde de dışa bağımlılıktan kurtarmak gerektiğimizin farkındayız” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir