Bu Liselerden Mezun Olanların Maaşı 2000 Dolar

/ 28 Kasım 2018 / 766 views / yorumsuz
Bu Liselerden Mezun Olanların Maaşı 2000 Dolar

Bu liselerden mezun olanların maaşı 2000 dolar olacak. Türkiye’de eğitim alanında pek çok yenilik ve branşlaşma dönüşümleri hızla sürdürülüyor. Bu bağlamda üretim ve istihdam anlamında ihtiyaç duyulan nitelikli personeller lise yıllarından itibaren kendi alanlarına yönlendiriliyor. Bu yönlendirme ile hem nitelikli personel yetiştiriliyor hem de ekonomi ve üretime katkı sağlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kararı ile Türkiye’de 3 adet meslek lisesinde “değirmencilik” alanının açılacak olması, 10 yılda 10.000 teknik personele ihtiyaç duyan sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü.

Bu Liselerden Mezun Olanların Maaşı 2000 Dolar

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, “Liseden mezun olacak öğrencilerimiz, kendilerini ne kadar geliştirirse hatta yurt dışında fabrika montajları yapabilecek düzeye gelirlerse 2000 doların da üzerinde maaş alabilecekler” şeklinde konuştu.

DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, MEB ile imzaladıkları ve mesleki eğitimde makine teknolojisi alanı altında ilk kez “değirmencilik” dalı açılmasını öngören protokole ilişkin açıklamalarda bulundu. “Tahıl, bakliyat, yem ve kahve” gibi sektörler için öğütmeyi sağlayan her türlü sanayi makinesinin, “değirmen ve sektör makineleri imalatçıları” tarafından üretildiğini anlatan Demirtaşoğlu, endüstri 4.0 ile uyumlu sektörün Türkiye’nin sanayi makineleri üretiminde ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Üretimin Yüzde 95’i İhraç Ediliyor

Türkiye’de “değirmen ve sektör makineleri” imalatçılarının, üretimlerinin % 95 ‘ini ihraç eden tek sektör olduğunu belirten Demirtaşoğlu, bu alanda geçen yıl 1,35 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştirildiğini belirterek, “Sektör geçen yıl % 34 büyüdü. Türkiye’nin hedefleri ile uyumlu şekilde ihracatımızı 2023 yılında 7 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. Makine sanayicilerinin 160’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarına işaret eden Demirtaşoğlu, “Dolayısıyla Türkiye, tüm dünya ülkelerinin sanayi makinesi ihtiyacını karşılayan bir üretim noktası.” dedi.

Tüm Öğrencilere İş Garantisi Veriliyor

Demirtaşoğlu, sektörün eleman ihtiyacını karşılayabilmek için Milli Eğitim Bakanlığına yaptıkları başvuruların olumlu sonuçlanmasıyla DESMÜD ile Bakanlık arasında iş birliği protokolü imzalandığını hatırlattı. Protokol ile Konya, Gaziantep ve Çorum’da belirlenecek meslek liselerinde değirmencilik alanında eğitimlerin başlatılacağını dile getiren Demirtaşoğlu, DESMÜD olarak, bu okullarda atölye ve laboratuvarlar oluşturacaklarını ve öğretmenlerin işbaşı ve hizmet içi eğitimlerini üstleneceklerini ayrıca Ankara’da Mükemmeliyet Merkezi kuracaklarını da ifade etti.

Mezuniyetleri sonrası öğrencilerin tamamına iş garantisi vereceklerine değinen Zeki Demirtaşoğlu, şöyle konuştu:

“Sektörde şu an 35.000 dolayında çalışanımız var. Biz şu anda değirmencilik sektörü için makine üretiminde yeterli teknik personel bulmada büyük sıkıntı yaşıyoruz. Meslek yüksek okullarında Türkiye’de üretiminin neredeyse % 95 ‘ini ihracat yapan bir sektöre eleman yetiştirecek bir alan da bulunmuyor. Üretimlerimiz için sektörün asgari yıllık bin kişilik eleman ihtiyacı bulunuyor. MEB ile ortak yapacağımız eğitimler ile gelecek 10 yılda 10.000 teknik eleman yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Öğrenciler İçin Burs İmkanı da Sağlanacak

Sektörde teknik personel maaşlarının 3000 – 10000 TL arasında değiştiğini aktaran Demirtaşoğlu, “Bu alanda liseden mezun olacak öğrencilerimiz, kendilerini ne kadar geliştirirse hatta yurt dışında fabrika montajları yapabilecek düzeye gelirlerse 2000 doların üzerinde maaş alabilecekler. Bu nedenle öğrencilerimizi, MEB ile hazırlayacağımız müfredat sayesinde eğiteceğiz.

Öğrenciler, beceri eğitimlerini fabrikalarımızda yapacaklar. Bizden aylık burs alacaklar. Okulu bitirdiklerinde de fabrikalarda işleri hazır bir şekilde onları bekliyor olacak.” şeklinde konuştu. Demirtaşoğlu, değirmencilik sektörünün dünyada son teknolojiyi uygulayan Türkiye’deki nadir sektörlerden biri olduğuna dikkati çekti. Sektörün başka pek çok sektörü içinde barındırdığını ve robotik teknolojilerin tamamını kullandığını anlattı. Değirmencilik alanından mezun olacak öğrencilerin sadece sektörde değil, tüm makine sektöründe de kolaylıkla iş bulacak donanıma sahip olacağını belirtti.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.