Büyüme Rakamı Açıklandı! Tarihi Rekor

Büyüme Rakamı Açıklandı! Tarihi Rekor

Türkiye ekonomisi ile ilgili oldukça kritik olan açıklanan büyümeye dair bir veri ile birlikte acaba doların nasıl bir tepki vereceği merakla bekleniyor. Ekonomik verilerin kötüye gittiği ve enflasyonun çift hanelere sabitlendiği bir zaman aralığında büyümeye dair gelen verilere döviz piyasasının vereceği tepki merak ediliyor oldu.

Artan Enflasyona İnat Büyüyen Büyüme

Bu senenin Ağustos, Eylül ve Temmuz aylarını içine alan çeyrekte büyüme verileri artış gösterdi. Tam on bir nokta birlik bir büyüme rakamına ulaşıldı. Uzman çevreler tarafından büyüme rakamı beklentisi on civarlarında idi. bu beklenmeyen performans ile bütün dünya ülkelerini arkada bırakan Türkiye, büyümeye devam etti. En süratli büyüyen ülke oldu.
Geçen senenin verilerinin kat be kat üstüne çıkan veri ile piyasa uzmanlarını şaşırttı. Büyümede en etkin aracın Kredi Garanti Fonu olduğu bildirildi. Hem istihdam hem de vergilerin teşviki ve desteği oluşan iç talep doğrultusunda bu sonuca ulaşıldı. İlk altı aylık dilimdeki büyüme beş seviyelerinde iken, ekonomi uzmanları tüm yıl beklentisi olarak altı buçuk seviyelerini ön görüyordu. Hükümet yetkilileri de yedi civarı olacağı tahmininde bulunuyorlardı. Orta Vadeli Programda da bu sene için beklenilen rakam dört nokta dört olarak kaydedilmişti. Eylülün sonunda yapılan yenileme ile de bu beklenti beş buçuğa çıkarılmıştı.

Beklentileri Aşan Büyüme

Dünya ekonomisi aracı döviz kaynaklarını bu tablo karşısında ne yapacağı merakla bekleniyor oldu. Acaba dolar ne tepki verecek sorusu sıkça sorulur oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da faizlerin artırılışına yönelik girişimlerinin olacağını ifade etti. Doların haftaya dört liraya yaklaştığı başlangıç rakamı, açıklanan büyüme rakamı ile üç nokta seksen üçe kadar düştü. Haftanın ilk gününe de sakin bir seyir ile başlayan dolar, yatay bir seviyede seyrine devam ediyor denildi. Avro da büyüme rakamından nasibini aldı ve düşüşe geçti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir