Cam Filmi Yasağı Kalktı Mı?

Cam Filmi Yasağı Kalktı Mı?

Uzun zamandır gündemi cam film yasağı vatandaşlardan büyük tepki görmüştü. Tepkiler sonucunda hükümet cam film yasağını esnetmek zorunda kaldı. Cam film yasağı hakkında son gelişmeler haberimizde.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir” açıklaması yapıldı.
Yapılan açıklamaya göre sürücülerin arkasında kalan camların ışık geçirgenliği yüzde 70’in altında olabilecek. Yolcu taşımacılığı yapan araçlarda acil çıkış camlarında cam film uygulanamayacak.
Cam Filmi Cezası Ne Kadar?
Cam film cezası 427 lira. Cam film söktürmenin bedeli ise 150 liradan başlıyor. Uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli değil. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak. Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş, “Şu anda tüm tonları yasak. Cam filmi güneş gözlüğü gibidir. Birçok faydası vardır sağlığa. Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor. Bir an önce tekrar değerlendirmesi gerektiği görüşündeyiz” dedi.

Camlarında R43 Olan Araçlar Ceza Almayacak
R43 araçların fabrika çıkışlarında olan renkli camlara verilen ad. Yani araç fabrikadan renkli cam ile çıkmışsa araç sahibi ceza almayacak.
Yeni Yönetmelik Çıkana Kadar Ceza Kesilmeyecek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu konuda biri İçişleri Bakanlığı’nı, diğeri Sanayi Bakanlığı’nı ilgilendiren iki ayrı yönetmelik var. Biri cam filmin kullanımını, diğeri üretimini ilgilendiriyor. Şimdi iki bakanlık olarak, bu yönetmelikleri birbirine uyumlu hale getiriyoruz. Normalde zaten ceza kesiliyordu. Cumhurbaşkanımızın uyarısı üzerine, yeni düzenleme yapılana kadar ceza kesilmesini durdurduk. Yeni yönetmelik çıkana kadar ceza kesilmeyecek.” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir