Çıraklık ve Stajyerlik Süresi de Emeklilik Kapsamına Alınıyor

/ 17 Eylül 2018 / 374 views / 1 Yorum
Çıraklık ve Stajyerlik Süresi de Emeklilik Kapsamına Alınıyor

Meclise sunulan yeni yasa ile milyonlarca vatandaşa erken emeklilik müjdesi geliyor. Yasa ile çıraklık ve stajyerlik süresi de emeklilik kapsamına alınıyor. Çırak ve stajyerlere erken emeklilik olanağı sağlayacak yasa teklifi ile alakalı açıklamalar yapan Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, teklif yasalaştığında emeklilikte çıraklık ve stajyerliğe başlangıç tarihinin dikkate alınabileceğini belirtti. Çırak ve stajyerlerin daha erken emekli olmasını sağlayacak yasa teklifinin hazırlandığını belirten Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, teklif yasalaştığında emeklilikte çıraklık ve stajyerliğe başlangıç tarihinin dikkate alınabileceğini söyledi.

Yasa Teklifi Meclise Sunuldu

Meclise sunulan yasa teklifini değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, “TBMM’ye sunulan Yasa teklifleri ile Türkiye’de yüz binlerce mağdurun sorunlarının dikkate alınacağı görülmektedir. Böylelikle emekli olurken çıraklık ve staj döneminin dikkate alınmaması nedeniyle oluşan mağduriyetin son bulacağı bu Yasa teklifinin komisyonda görüşülerek vatandaş lehine bir an önce karara bağlanması milletin ve mağdurların doğal beklentisi haline geldi.” şeklinde konuştu.

Çıraklık ve Stajyerlik Süresi de Emeklilik Kapsamına Alınıyor

Ali Duman konu hakkında açıklamalarını şöyle sürdürdü;
“Ülkemizdeki emeklilikle ilgili hizmet borçlanmaları incelendiğinde askerlik, doğum ve yurt dışı çalışması gibi borçlanmaya esas kabul edilen sürelerin 18 yaşından sonra gerçekleştiği, çırak ve stajyerlik sürelerinin ise 16’lı yaşlarda olması sebebiyle borçlanma yöntemi yerine çırak ve stajyerlerin bu çalışmalarının normal bir çalışma olarak değerlendirilmesi daha erken ve daha kolay şekilde emekli olmalarına hak sağlamış olacak.”

Konu ile Alakalı Mağduriyetler Var

Yüz binlerce kişiye erken emeklilik yolunu açacak yasa teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Duman, açıklamalarına şöyle devam etti:
“Bunlardan ilki, çırak ve stajyerlerin mesleki eğitimi aldığı dönemdeki ilk sigorta girişlerinin emeklilik açısından da giriş kabul edilerek, daha erken emekli olmalarının sağlanmasıdır. Diğeri ise çırak ve stajyerlikte geçen sürelerin borçlanılmak suretiyle SGK girişlerinin geçerli olmasına yöneliktir.”

Şu Anki Tablo Hak Kayıplarına Yol Açıyor

“Ülkemizdeki çalışma hukuku, 14 -15 yaş aralığında olanların çocuk işçi, 15 – 18 yaş aralığında olanların genç işçi, 18 yaşından büyük olanların da işçi statüsünde çalışabileceği kabul eder.” diye konuşan Duman, “Yasal olarak çocuk, genç ya da normal işçinin bir günlüğüne dahi olsa herhangi bir iş yerinde çalışmaya başlaması halinde SGK kapsamına alınması mecburidir.
16’lı yaşlara erişmiş mesleki eğitim ve öğretimde haftanın ortalama üç gününü iş yerinde çalışarak geçiren çırak ya da stajyerin çalışmasının, sadece iş kazası ve meslek hastalığı açısından kabul edilmesi, emeklilik açısından kabul edilmemesi hukuksal olarak önemli hak kayıplarına yol açıyor. 2008 yılında 5510 sayılı kanunla gelen güncel yaş haddi değişikliği yürürlüğe girmeden önce, daha erken emekli olabilmeleri için içlerinde tanınmış kişilerin aile ve yakınlarının da bulunduğu bebek yaşta sigortalı yapılanlara hem SGK hem de tüm kamuoyu tanık olmuşken, 16’lı yaşlara gelmiş, haftanın üç gününü iş yerinde geçiren gerçek emekçi çırak ve stajyere erken emeklilik hakkı verilmemesi anlamsız kalıyor ve haksızlığa neden oluyordu.
Son 15 yılda yapılan düzenlemelerle Sosyal Güvenlik alanında birçok mağduriyetin önüne geçilmesi hedeflenmişken, çıraklık ve staj dönemi çalışmalarının emeklilikte dikkate alınmaması, emeklilik süresi açısından yüz binlerce çalışanın mağduriyetine neden oluyordu. Ancak yeni yapılan düzenleme ile çıraklık ve stajyerlik süresi de emeklilik kapsamına alınıyor. Böylece yeni düzenleme mağduriyetlerin de önüne geçiyor”

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Çıraklık ve Stajyerlik Süresi de Emeklilik Kapsamına Alınıyor (1 Yorum)

  1. HaZineye para girer hemde iyi olur ayrıca çıraklık okulu kanunu sigorta başlangıcı olursa herkes üretimden sanayiden kaçmaz güven gelir insanımıza herkes masa başında salla kafayı al maaşı düşüncesi kalkar bence isabetli olmuş