Cumhurbaşkanı Kabul Etmedi, Bolton Türkiye’den Ayrılıyor

/ 8 Ocak 2019 / 132 views / yorumsuz
Cumhurbaşkanı Kabul Etmedi, Bolton Türkiye’den Ayrılıyor

Cumhurbaşkanı kabul etmedi, Bolton Türkiye’den ayrılıyor. Suriye konusunu görüşmek üzere bugün Ankara ‘ya gelen ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ‘ın ziyareti, beklenenden kısa sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmeyen Bolton, Ankara’dan ayrılıyor.

Cumhurbaşkanı Kabul Etmedi, Bolton Türkiye’den Ayrılıyor

Bugün çeşitli temaslarda bulunmak ve Türk yetkililerle görüşmek için Ankara ‘ya gelen ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Türkiye’den ayrılıyor. Bolton bugün sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkan Yardımcısı ve diğer yetkililerle buluşmuştu. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Türkiye’den ayrılıyor. Trump’ın danışmanı, herhangi bir bakanla da bir araya gelmedi.

Tayyip Erdoğan Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısının ardından TBMM’de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bolton’un muhatabının İbrahim Kalın olduğunu iletti. Erdoğan, bu görüşme sonrasında Trump ile her an bir görüşme yapabileceğini söyledi. Şu anda bir randevulaşma olmadığını söyledi, her an bir görüşme yapabileceğinin altını çizdi.

“Operasyon ne zaman olacak” şeklindeki soruya Erdoğan; “Bizim biliyorsunuz bir zamanlar Ayşe tatile çıkmıştı. Biz de bir gece ansızın gelebiliriz. Her an olabilir. Bu ziyaretten sonra hemen bir irtibata geçmek gerekebilir.” cevabını verdi.

John Bolton hafta sonu İsrail’de terör örgütü YPG’yi savunan açıklamalar yapmış ve sözleri Ankara’dan yoğun tepki çekmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında bu konuya da değinerek, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın yanlış yaptığını kaydetti ve; “Terörist ise gereğini yaparız. John Bolton çok büyük yanlış yapmıştır. Bu noktada asla taviz vermemiz mümkün değil. Suriye’deki terör koridoru içerisinde yer alanlar gerekli olan dersi alacaklardır. Trump’ın Suriye konusuna bakış açısı, buradan çekilme konusundaki kararlığı bizim refarans noktamız olmaya devam ediyor. Teröristleri öldürmek için ne gerekiyorsa yaparız. Cudi’ye, Gabar’a, Tendürek’e de gireriz gereğini de yaparız. Suriye’de, Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı yalanı en alçak en çirkin iftiradır” ifadelerini kullandı.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.