Dağıtım Şirketleri Bağlantı Bedelinin İadesini Yapacak

/ 8 Kasım 2018 / 189 views / yorumsuz
Dağıtım Şirketleri Bağlantı Bedelinin İadesini Yapacak

Elektrik faturalarına ilişkin tüketiciyi sevindirecek haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), binlerce aboneye 100 Lira’ya kadar elektrik kesintisi tazminatı ödenmesine karar verilmişti. EPDK şimdi de şebekeden ya da direkten, abonenin sayacına kadar olan bölüm için gerekli yatırımı, şehir içi dağıtım şirketinin yapması gerektiğini belirterek abonelerden alınan bağlantı bedellerinin tüketicilere iadesine karar verdi. Dağıtım şirketleri bağlantı bedelinin iadesini yapacak.

Dağıtım Şirketleri Bağlantı Bedelinin İadesini Yapacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2013 yılında elektrik mevzuatında önemli bir değişiklik yapmış ve şebekeden ya da direkten, abonenin sayacına kadar olan bölüm için gerekli yatırımı, şehir içi dağıtım şirketi yapacak demişti. Bu karara göre dağıtım şirketleri abonelerden, bağlantı bedeli adı altında herhangi bir bedel talep edilemeyecekti.

Ancak EPDK, bazı illerde, söz konusu yatırımları abonelerin kendi ceplerinden yapmaya devam ettiğini belirledi. Dağıtım şirketleri uyarıldı. Ceza kesildiği de belirtiliyor. Bu şirketler, direkten sayaca kadar olan bölüm için hesaplanan tutarı abonelere iade edecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu iadelerle ilgili resmi internet sitesinden duyuru yapacak.

İade Edilecek Tutar Ne Kadar?

İşin uzmanları iade edilecek tutarın mesafeye, yatırıma ve kullanılan malzemeye göre değişeceğine dikkat çekti. Dağıtım şirketinin, gerekli hesaplamaları yapacağını ve abonelerine bu tutarları iade edeceği belirtiliyor.

EPDK, kısa süre önce de 13 dağıtım şirketi hakkında günlük 12 saati aşan elektrik kesintileri nedeniyle abonelere kalite tazminatı ödemeleriyle ilgili karar almıştı. Bu kapsama giren kesintiden etkilenen konut abonelerine 50, ticarethanelere 100 TL tazminat ödenecek. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Büyük bir şehrin dağıtımını yapan bir şirketin de uyarıldığı belirtildi. Bu şirketin, en geç gelecek hafta abonelerini konuyla ilgili olarak bilgilendirmesi bekleniyor.

Elektrikte, binlerce aboneye, 100  Lira’ya kadar kesinti tazminatı ödemesinin ardından “bağlantı bedeli” iadeleri de yapılacak. Hesaplanan tutar, ya nakit olarak abonelerin hesaplarına aktarılacak ya da abonenin elektrik faturasından düşürülecek.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.