Daha Etkili Kredi Başvurusu İçin 4 Adım

/ 3 Kasım 2018 / 237 views / yorumsuz
Daha Etkili Kredi Başvurusu İçin 4 Adım

Bankalara yapacağınız kredi başvurularının reddedilmemesi veya istediğiniz şartlarda olabilmesi için gözden geçirmeniz ve yerine getirmeniz gereken bazı unsurlar bulunuyor. Daha etkili kredi başvurusu yapabilmek için 4 adımdan oluşan yöntemi takip ederek daha avantajlı sonuçlar elde etmeniz mümkün olabiliyor.

Kredi Raporunuzu İnceleyin

Türkiye’de bankacılık yapan 9 büyük bankanın bir araya gelmesiyle oluşturulan Kredi Kayıt Bürosu kredi başvurusu yapacak olanlara kredi notu hizmeti veriyor. Bu hizmet sayesinde, kredi talepleri öncesi internet üzerinden kredi raporunuzu temin edebiliyorsunuz. Raporunuzda yer alan bilgiler doğrultusunda aksayan yönleri ve iyileştirme yapmanız gereken alanları belirleyerek daha gerçekçi bir kreşi stratejisi oluşturabiliyorsunuz. Kredi taleplerinde bankalarca yapılan risk analizlerinde borç- gelir dengenizin dışında, geçmiş dönemlerdeki ödem performansınız da önem taşıyor.

Finansal Bilgilerinizi Arttırın

Kredi raporunu sağlıklı olarak değerlendirebilmenin bir başka yolu da, finansal bilgilerin arttırılmasıyla mümkün olabiliyor. Finansal bir rapor veya tabloya bakıldığında, kredi taleplerinizle ilgili strateji oluşturabilmek adına, finans diline yatkın olmanız gerekiyor. Bu sebeple finansal bilgilerinizi mümkün olduğunca arttırmanız, kredi başvurunuzu nasıl daha sağlıklı iletebileceğiniz konusunda analiz yapma imkânı sunuyor. İyi bir kredi geçmişine sahip olabilmek, hiç kredi kullanmamış olmanızla oluşmuyor. Tam tersine kredi kullanmış olup düzenli bir ödeme yapmış olmak iyi bir kredi geçmişine sahip olmanızı sağlıyor. Bu sebeple kredi geçmişinizde düzenli şekilde ödenmiş kredi işlemlerinin yer alması, ödeme performansınızı kanıtlamak adına önem arz ediyor.

Dokümanlarınızı Elinizde Bulundurun

Kredi başvurusu sırasında bankaya sunmak için bazı dokümanların elinizde bulunması gerekiyor. Bankanın talep ettiği dokümanların neler olduğunu öğrenmek ve kredi başvurusu öncesi tüm dokümanları tamamlamış olmak ciddi bir zaman kazanmanızı sağlıyor. Ayrıca tüm dokümanlarınız hazır bir şekilde kredi başvurusu yapmanız, banka nezdinde profesyonelliğe dair izlenim veriyor. Bankalar kredi taleplerinde genel olarak kimlik belgesi, ehliyet ve nüfus cüzdanının yanı sıra ikametgâh belgeleri istiyor. Bazı durumlarda nüfus cüzdanı ve ehliyet birlikte talep edilebiliyor.

Bir Sonraki Maaş Artışınızdan Sonra Başvurun

Kredinin miktarı kadar taksitleri ödemekte kullanacağınız geliriniz ve kredinin niteliği de önemli unsurlar olarak görülmektedir. Bu sebeple kredi talebinde bulunacağınız başvurunun zamanlaması, alacağınız sonuçları etkilemektedir. Bir kredi talebi için en uygu zaman, maaş artışı, terfi ve zam dönemleri olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple, kredi başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız, bu başvuruyu bir sonraki maaş artışı veya terfi dönemleri sonrasına ertelemek, daha iyi koşullarda kredi alma şansınızı yükseltiyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.