Danimarka Merkez Bankası Bitcoin'e Karşı Uyardı

Danimarka Merkez Bankası Bitcoin'e Karşı Uyardı

Danimarka Merkez Bankası, son günlerin hem moda ve güncelliğini koruyan hem de sanal âleminin en revaçta parası olan Bitcoin hakkında açıklamalarda bulundu. Sanal âlem parası Bitcoin ile alakalı bir dizi uyarılarda bulundu. Bitcoin üstüne yatırım yapmayı hesaplayan ya da planlayanları ciddi bir şekilde ikaz etti. Bitcoin meraklılarına Bitcoin sanal parasının içerdiği riskleri anlattı. Olası para kaybetme riskleri üstünde durdu. Her türlü duruma hazırlıklı olmaları yönünde yatırımcıları uyardı. Yatırımcıların olası kayıplarının suçunu finansal tertip ediciler üstüne atmaması gerektiğinin altını çizdi.

Dünyanın Peşinden Koştuğu Elle Tutulmayan Para

Danimarka Merkez Bankası Başkanı Lars Rohde, haftanın ilk günündeki yaptığı konuşmada Bitcoin ile alakalı yatırımcılara uyarılarda bulundu. Danimarka Devlet Televizyonuna yaptığı konuşmada Danimarka Merkez Bankası Başkanı Rohde, şifreli yazılımlı para ile alakalı olarak, “Ölümcül bir Bitcoin Sanal Parasından oldukça uzak durmanız gerekiyor” dedi.
Merkez Bankası Başkanının yorumundan, senenin ilk aylarından bu tarafa değerini sürekli artıran ve yüzde bir nokta sekiz yüzün çok üstünde artış gösteren Sanal Para Bitcoin ile alakalı olarak, bir balon olduğunu belirtip eleştirilerde bulundu.

Olayları Görmezden Gelen Yatırımcılar

Merkez Bankası Başkanı Rohde, ayrıyeten de tüm bu durumları ve riskleri görmezden gelerek tavır alan tüm yatırımcıların hali hazırdaki durumlarını ve olası kayıplarının değerlendirmesinde kendilerine yardım edecek resmi bir kuruluş olmayacağını belirtti. Resmi makamlardan yatırımcılar yardım ummasınlar diyen Rohde, yatırımcıları olası kayıpları konusunda ciddi ikaz etti.

Tertipsiz Bir Pazar; Bitcoin

Sanal para birimi olan Bitcoin, Merkez Bankası Başkanı Rohde’ye göre düzenlenmemiş bir Pazar konumundadır. Düzenlenmeyen pazarlar konusunda yatırımcılarını uyaran Merkez Bankası Başkanı Rohde, işler ters gittiği sırada, bu sanal paranın cazibesine kapılan yatırımcıların şikâyet edecekleri bir resmi makam bulunmayacağından bahsetti.
Son zamanlarda özellikle Amerika Birleşik Devletlerinin desteği ile çığ gibi büyüyen hem kullanım hem de piyasa değerinin büyümesi görülen Bitcoin ile alakalı uyarıların bir yenisi de Danimarka’dan geldi. Amerika Birleşik Devletler Başkanı tarafından kullanım amacı ile seçildikten sonra sıçrama yapan sanal para birimi Bitcoin ile alakalı olarak ikazda bulunan Merkez Bankası Başkanı Rohde, tüm Avrupa Devletlerinin olağan üstü büyüme rakamlarına erişen Bitcoin’in karşısında harekete geçilmesine hazırlandığını vurguladı. Fransa Ekonomi Bakanı, gelecek sene Arjantin Başkanlı üstünde tertip edilecek bir çalışmaya katılacağı ifade edildi. G20 zirvesinde Bitcoin ile alakalı bir düzenleme önerisinde bulunacağı belirtildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir