Dar Gelirliye Faizsiz Kredi ile İş Kurma Fırsatı

Dar Gelirliye Faizsiz Kredi ile İş Kurma Fırsatı

Dar gelirliye faizsiz kredi ile iş kurma fırsatı sunan Devlet, iş kurmak isteyen dar gelirli girişimcilere faizsiz 15 bin TL’ye varan kredi desteği sağlıyor. Destekler kapsamında kendi işini kuracakların iş fikirlerine göre hibe de verilebiliyor. Kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimci kadınlar faizsiz krediyle desteklenerek, kendi işinin sahibi yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş kurmak isteyen kadınlara 15.000 Lira faizsiz kredi sağlıyor.

Dar Gelirliye Faizsiz Kredi ile İş Kurma Fırsatı

Faizsiz kredi için iki yıl geri ödeme istenmiyor. 2 yıllık bu sürenin ardından kadınlar, kazandıkları paralarla kullandıkları kredinin geri ödemelerini altı yılda eşit taksitlerle geriye ödeyebiliyor. Krediden imkanından yararlanabilmek için, hazırlanan projeyle birlikte bulunulan ilçedeki kaymakamlıklarda yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmak yeterli oluyor. Hazırlanan proje uygun bulunursa, 15.000 TL’ye varan faizsiz kredi desteği sağlanıyor.

Başarılı Olanlar Geri Ödemesiz Hibe Almaya Hak Kazanıyor

Kırsal alanda meyvecilik projelerinde destek kapsamında kullandırılan kredilerin geri ödemesi 11 yıl olarak belirlenmiş. Meyvecilik projeleri için destek alanlar, ilk 5 yılda geri ödeme yapmıyorlar. 5 yıldan sonraki 6 yılda 6 eşit taksitler halinde geri ödeme yapılıyor. Verilen desteklerde başarılı görülen projelerin son 1 yıllık geri ödemesi de hibe edilerek geri alınmıyor. Başarı kriterleri arasında açılan işyerinde en az iki kadının da istihdam edilmiş olması ve ödemelerin düzenli yapılması var.

Faizsiz Kredi Alma Şartları

Devletin kendi işini kurmak isteyen dar gelirli kişilere faizsiz kredi desteği sunduğu desteklerden yararlanmak isteyenlerin şu şartları taşıması gerekiyor:

– Aktif esnaf olmamak.

– İşin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip olmak.

– Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmamak ve bu kuruluşlardan aylık gelir almamak.

– Fon kaynaklarıyla desteklenen gelir getirici projelerden faydalanmamış olmak.

– Bankadan kredi alamıyor olmak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir