Demet Akalın’dan Taksi Sürücülerine Destek!

/ 27 Mart 2018 / 1.412 views / yorumsuz
Demet Akalın’dan Taksi Sürücülerine Destek!

Ünlü şarkıcı Demet Akalın’dan Uber ile taksi tartışmalarına taksicilerimizin yanındayım çağrısı

Son dönemde Türkiye ulaşım pazarın da yer edinmeye başlayan Uber’e yönelik tartışmalar hızla devam ediyor.  Taksi şoförleri ile Uber şoförleri arasında tansiyon iyice yükseldi. Uber şoförlerine yönelik, saldırı ve saldırı girişimleri ile birlikte tartışmalar şiddetlendi.

Taksi şoförleri ulaşım ticaretinde ki yerlerini ve kazançlarını paylaşmak istemiyor. Uber ile taksiciler arasında ki gerginliğin arkasında 30 milyar lirayı bulan plaka kavgası mevcut.  Taksiciler,  5 milyar lira ile yıllık ciro kazanç sağladıkları ulaşım ticaretinde rakip istemiyorlar. Çünkü bir taksi şoförü,  işletme maliyeti ve plaka kirası düşülünce,  ayda 14 bin lira para kazanabilmek adına aşmak zorunda kalıyor.

Demet Akalın ben eski kafalıyım…

Mobil uygulama ile cep telefonları üzerinden internetten taksi hizmeti sunan Uber taksiciler ile yaşadığı gergin anlarla gündeme geliyor. Ahmet Mümtaz Taylan ve Şahan Gökbakar gibi ünlü isimlerin ardından, sanatçı Demet Akalın konuya yönelik sözlerini dile getirdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklaması ile Akalın; “Kusura bakmayın ben taksiciyim, Uber kullanmıyorum.  Taksim içinde unuttuğum şeyleri getirdi senelerce… Eski kafalıyım. Şimdi Uber geldi diye medeniyeti kabul etmeyeceğim”  diyerek not düştü.

Akalın’ın sözleri üzerine bir takipçisi; “10 tane plakan vardır” diyerek yorumda bulundu.

Akalın yanıt vermekte gecikmedi:

“Ticarete kafam basmaz. Taksi plakası olan ben değilim! Ben ev alırım başkada yatırımım yok. Olursa gıda işi olur”  diyerek yanıt verdi.

Uber nedir? Uber nasıl kullanılır?

Dünya genelinde 315 şehirde hizmet veren Uber, akıllı telefonunuza indirdiğiniz mobil uygulama üzerinden taksi çağırma hizmeti sunar. Size en yakın bir sürücü ile eşleşme yaparak dilediğiniz yere gitmenizi sağlar. Gece gündüz kullanabileceğiniz bu yolculuk paylaşım uygulaması ile tek tuşla size en yakın sürücüyü çağırabilir, harita üzerinden varışını kontrol edebilir, gitmek istediğiniz noktayı uygulama üzerinden sürücünüze iletebilir ve yolculuk sonrası sürücünüzü uygulama üzerinden puanlayabilirsiniz. Uber’in  farklı olarak 3 araç tipi bulunur. Bunlar;  Uber  Taxi, Uber XL ve Uber Black’tir.

 Uber ücretleri?

Uber XL modelinin açılış ücreti 8 TL, dakika başına 0,35 kuruş, KM başına ise 2,5 TL olarak ücretlendiriliyor. Yaptığınız çağrının iptali halinde 15 TL ceza ücreti bedeli ve ayrıca gideceğiniz mesafenin de en düşük 15 TL tutar değerinde olması mecburiyeti var.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.