Devlet Bankasından Mesleklere Özel Kredi Çeşitleri

Devlet Bankasından Mesleklere Özel Kredi Çeşitleri

Ziraat Bankası farklı meslek gruplarına yönelik özel kredi seçenekleri oluşturmuş durumda. Kişilerin meslek grubuna göre farklı farklı kredi seçenekleri mevcut. Banka, farklı mesleklere sahip müşterine özel kredi imkanı sunuyor. Kredilerin isimleri de, meslek gruplarına göre ayrılıyor. Küçük ve orta derece de işlemleri yapılacağı iki farklı kredi seçeneği mevcuttur. Kişiler, kredilerini kendi meslek gruplarının şartlarına uygun olarak gerçekleştirebiliyor. Mesleklerin özelliklerine göre kredi oranları değişmektedir. Meslek gruplarına özel kredi çeşitleri şu şekildedir;

Devletin Bankasından Mesleklere Özel

Kosgeb Destek Kredileri

Ziraat Bankası ile KOSGEB anlaşması ile hazırlanan krediye, küçük ve orta düzey de olan işletmeler başvurabiliyor. Bu kredi türünde ki asıl amaç, KOBİ’lere finansal anlamda destek vermektir. Kredinin kapsamın da kredi faizinin tamamı veya belli bir kısmını KOSGEB karşılamaktadır. İndirimli faiz oranları uygulanıyor.

Kredi Garanti Fonu

KOBİ özelliğini taşıyan, nakit olarak para ihtiyacı olan fakat teminat konusunda bazı sıkıntılar yaşayan işletmelere özeldir. KOBİ özelliği olan işletmeler, serbest mesleği olan kişiler, tarım sektörü ile ilgilenen işletmeler, havayolu işletmeciler, çiftçiler, sanatkarlar ve esnaf olanlar, seyahat alanında hizmet veren firmalar, ihracat işi ile uğrayan işletmeler Kredi Garanti Fonu’ndan yararlanıyor. Bu özelliklere sahip olanlar krediye başvurabilir. Bu özellik kapsamın da, Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmak istediği takdir de kefaletten % 85 ile % 100 oranında faydalanabiliyor. Kefalet limiti ise işletme türüne göre farklılıklar göstermektedir. Üst limit 12 milyon TL ile 200 milyon TL arasında olmaktadır.
Kredilerin vadeleri ise, yatırım kredileri bazında 3 yıl ana para ödemesiz 10 yıl, işletme kredileri için 1 yıl ertelemeli olarak 5 yıldır.

Kredi Başvurusu

Kredi başvurusu Ziraat Bankasından yapılmaktadır. Devket bankası olan Ziraat Bankası’ndan kredi almak ve Kredi Garanti Fonu‘ ndan yararlanmak isteyen her işletme Ziraat Bankası’ na başvuru da bulunabilir. Kredilerin kullanımında uygulanan faiz ve kefalet oranları banka tarafında belirlenmektedir. Detaylı bilgiye bankanın en yakın şubesinden öğrenme imkanınız mevcuttur.

Ticari Plaka Sahiplerine, Plaka Kredisi

Yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve ticari taksi sahiplerine özel bir kredi çeşididir . Ticari plakaya sahip kişilerin, yeni bir minibüs ve taksi alımları durumunda veya işletme sermayesi ve ayrıca diğer nakit ihtiyaç sebepleri için bu kredi çeşidine başvuru yapma imkanları bulunmaktadır . Kredi aylık olarak eşit 60 aya kadar vade ile kullanılabilmektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir