Devlet Destekli Konut Hesabı

Konut Hesabı Nedir?

Konut hesabı aslında adından da anlaşılacağı üzere bireylerin konut almalarını kolaylaştırmak amacı ile bankalar tarafından kişiler adına açılan birikim hesaplarıdır. Bu hesaplarda bireylerin belli bir birikim yapabilmeleri amaçlanır ve birikim yaptıkları miktar ile daha sonra konut alabilirler. Bu konut hesabı devlet destekli bir projedir diyebiliriz. Devlet tarafından oldukça desteklenir ve günümüzde çoğu kişi tarafından da tercih edilen bir hesaptır. Bir çok banka da konut hesabı bulunmaktadır. 

konut-hesabi.jpg

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi adından da anlaşılacağı üzere bireylere ev alabilmeleri için temin edilen yüksek miktarlı kredidir. Bu kredinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Her bankanın sağladığı konut kredisi farklı olsa da genel olarak ipotekli ve normal konut kredisi en çok tercih edilen iki konut kredisi çeşididir. Bu kredi yüksek miktarlı, uzun vade oranına sahip ve faiz oranı da ortalama bir rakamdır. Bu krediyi almadan önce mutlaka kişinin hangi konut kredisini alacağına karar vermesi gerekir. Daha önce de belirttiğimiz üzere bir çok konut kredisi vardır ve bu kredi çeşitlerinin başında elbette ipotekli ve normal konut kredisi gelmektedir.

konut-hesabi-nedir.jpg

İpotekli konut kredisi adından da anlaşıldığı üzere bankalar tarafından kişilere ait bir mal varlığı ipotek altına alınması ile bankanın bireye sağladığı krediye denir. Bu konut kredisi türü ne yazık ki her bankada bulunmamaktadı ama çoğu banka artık bu krediyi sağlamaktadır. Bu krediyi alabilmeniz için gerekli olan en önemli şey elbette bireyin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Bunun yanı sıra kişinin düzenli bir gelire sahip olması da gerekmektedir. Düzenli bir gelire sahip olmayan bir kişiye bankalar kredi vermemeyi tercih etmektedirler zira geri ödeyememe durumları olduğundan bankalar da verdikleri krediyi almak istediklerinden dolayı bu tarz kişilere ne yazık ki kredi vermemeyi tercih ederler. Kişilerin gelir ve yaşlarının yanı sıra daha bir çok şart vardır ki karşılamamaları durumunda bankalardan kredi alamazlar. Her bankanın genel şartlarınınbyanı dıra özel şartları da bulunmaktadır. Bankaların şartları ile ilgili deraylı bilgiye bankaların internet sayfasından edinebilirsiniz.
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın