Devlet Paraları Düştükçe Bitcoin Yükselecek

Devlet Paraları Düştükçe Bitcoin Yükselecek

Devletler ve buna bağlı olarak merkez bankaları, onlarca yıldır resmi paralar sayesinde dünya çapındaki finans sektörünün ve parasal sistemin üzerinde, tek egemen sahibi olan mutlak güçtü. Özellikle Amerikan Birleşik Devletleri Federal Merkez Bankası FED gibi kuruluşlar, resmi paralarının arzını mümkün olduğunca şişirerek, dünya çapında en çok kullanılan para birimlerinin kendilerininkini olmasını sağlayarak, bütün para politikalarında güç sahibi oldular. Dev elektronik ürün firması olan Overstock CEO’su Patrick Byrne, piyasanın ve özelliklede yatırımcıların farklı ve alternatif para birimlerine yönelmeleri nedeniyle, mevcut resmi para birimlerinin git gide değer kaybedeceğini ve kullanımda düşüş yaşayacağını belirtti. Bitcoin ve mevcut diğer kripto para birimlerinin bu şekilde yaygınlaşması ve değer kazanmasının kişileri resmi paralardan elektronik paralara yönelmeye ve Bitcoin almak açısından bir çığ etkisi oluşturmaya itecektir dedi.

Devir Altın ya da Bitcoin Devri

Günümüzün dijital altını olduğu söylenen Bitcoin hakkında savunucu sözler sarf eden Byrne, dolar hakkında da oldukça sert konuşarak; Amerikan Doları’nın aslında sıfır olması gerekirken Amerikan Hazinesi ve gücü sayesinde çok fazla şişirilmiş olduğunu, insanlığın artık aslına dönerek ya altın ya da dijital altın sayılabilecek Bitcoin’e dönmesi gerektiğini vurguladı. Günümüz sistemlerinde devlete direkt bağlı olmayan ve devletlerin merkez bankaları tarafından yönetilemeyen iki değerin altın ve Bitcoin değeri olduğunu vurgulayan ünlü CEO, ancak altının dahi fiziksel durumundan dolayı tamamen devletin kontrolüne girebileceğini belirtirken Bitcoin’de bunun mümkün olamayacağını belirtti. Çünkü Bitcoin insanların sahip oldukları varlıkları, tamamen özel ve şifreli anahtarlar sayesinde, merkezi olmayan bir platformda, güvenlikli bir şekilde saklama yöntemidir ve devletler bu alana müdahalede çok ama çok zorlanacaklar ve bunu başaramayabilecekler diye ekledi.

Resmi Paralar Out, Bitcoin İn

Bitcoin artık merkezi olan devlet paralarının tek ve en ideal alternatifi olmuş durumdadır. Bu özelliği ile de kişiler artık bir yatırım amacı olarak devlet paralarından Bitcoin’e kaymaya başlamışlardır. Bu kayış bu şekilde devam ettikçe değeri iyice artacak ve perakende sektöründe yayılması durumunda tamamen geçerli bir para haline gelecektir. Hatta çok daha fazla iddialı konuşan ünlü CEO Byrne, bu şekilde devam etmesi durumunda bir Bitcoin’in 1 milyon Amerikan Doları’na kadar yükselebileceğini söylüyor. Çok uzun zamandır, merkezi para birimleri birbirleriyle yarış halindedirler ve bu yarışı her daim Ameirkan Doları kazanmaktadır. Altın dahi Amerikan Doları karşısında güçsüz kalmıştır. Ancak Bitcoin bütün ezberleri bozarak merkezi para birimlerini ve özellikle de Doları egale etmeyi başaracak gibi gözükmektedir. Bitcoin borsa yönünden de temelleri sarsacak gibi ilerlemektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir