Dikkat! Banka Hesaplarınızı Mutlaka Kontrol Edin

/ 5 Aralık 2018 / 250 views / yorumsuz
Dikkat! Banka Hesaplarınızı Mutlaka Kontrol Edin

Dikkat! Banka hesaplarınızı mutlaka kontrol edin. Son dönemde binlerce kişinin banka hesabını boşaltan çete çökertildi. İstanbul’da gerçekleştirilen operasyon sonrasında vurgunun boyutu ve boşaltılan hesapların fazlalığı herkesi şoka uğrattı. Çete içerisinde bulunan bir nüfus memuru kimlik bilgilerini temin etti, çete ikiz sim kart çıkararak cep telefonu doğrulaması da gerçekleştirerek internet üzerinden binlerce hesabı boşalttı. Vurgunun boyutu milyonlarla ifade ediliyor.

Banka Hesaplarınızı Mutlaka Kontrol Edin

İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonda vatandaşların banka hesap bilgilerini ele geçiren, sahte kimlik ve ikiz sim kart çıkartarak vurgun yapan çete çökertildi. İstanbul merkezli olarak başlatılan operasyonda 7 ilde düzenlenen operasyonda bir nüfus memuru ile 1 polisin de aralarında bulunduğu 42 kişi gözaltına alındı. Bu şüphelilerden 37’si ise tutuklandı.

Emniyet mensuplarından konu ile ilgili alınan bilgilere göre, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çok sayıda vatandaşın banka hesaplarından para aktarımı yapıldığı yönündeki şikayetler üzerine çalışma başlatmıştı. Şebekenin 800’lü hatlar üzerinden vatandaşı banka adına arıyormuş gibi davranarak hesap bilgilerini aldıkları tespit edildi. Şebeke üyelerinin, daha sonra hesap bilgilerini aldıkları kişilerin banka hesabına tanımlı cep telefonu numarasını elde etmek için sahte kimlikle GSM şirketine başvurarak, ‘kartım bozuldu’ veya ‘4.5 G’ye uyumlu SİM kart istiyorum’ yalanıyla üzerilerine aldıkları tespit edildi.

Çeşitli bankalara ait müşterilerin hem hesap bilgilerini hem de cep telefon numarasının ikizini ele geçiren şebekenin, bu yönde 1 milyon liralık vurgun yaptığı belirlendi.

Şüpheliler Arasında Nüfus Memuru ve Polis de Var

Çetenin liderliğini Usame G., Mert Y., Yaşar Ç., Şahin V. ve Nevzat T.’nin yaptığı belirlendi. Şebekeye yönelik gerçekleştirilen operasyon İstanbul başta olmak üzere, İzmir, Ankara, Antalya, Gaziantep, Kocaeli, Bartın ve Kütahya ’da düzenlendi. Şebeke içerisinde İstanbul Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru ile Pendik İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde görevli bir memurun da olduğu belirlendi.

Şebeke liderlerinden Usame G. ve Yaşar Ç.’nin, elde ettikleri hileli ve haksız kazançla lüks hayat yaşadıkları öğrenildi. İkilinin lüks rezidans dairelerde gözaltına alındıkları belirtildi. Yakalanan şebeke üyelerinin barındıkları adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda tablet bilgisayar, cep telefonu, SİM kartlar, dijital cihazlar ve sahte nüfus cüzdanları ele geçirildi.

Şüphelilerden 37 ‘si Tutuklanarak Cezaevine Gönderildi

Operasyonla gözaltına alınıp sorgulanan toplam 42 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen siber şebeke üyelerinden aralarında polis memuru ve nüfus memurunun da olduğu 37 kişi tutuklandı. 5 kişi ise ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.