Dikkat! Bu Pazarın Değeri 1,6 Milyar Dolar!

Dikkat! Bu Pazarın Değeri 1,6 Milyar Dolar!

Günümüzde blog yazarlığı ve bloggerlik önlenemez bir şekilde yükselmektedir. Ancak önemli bir detay da bu işe gönül veren kişilerin maddi kazanç sağlamayı da başarmaları olmaktadır. Çağ hızla gelişirken, ekonomik anlamda önemli bir gerçeğe dönüşen ve “Kanalıma Hoş Geldiniz” açılış cümlesini takipçilerine sarf eden kişilerin sayısı da gelirleri de önümüzdeki süreçte artmaya devam edecek gibi görünmektedir.

Sosyal Medya Trendleri Yükselişte!

Çağ, tam anlamıyla dijitale kayarken bir önemli konuda videolu içeriklere olan talebin gün geçtikçe artması olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çoğumuz internetteki içerikleri okumak yerine izlemeyi tercih ediyoruz. Üstelik bir diğer çılgın alışkanlığımız ise mobil! Elimizden hiç düşmeyen akıllı telefonlarımız ile yedi yirmi dört sosyal medya profillerimizi takip ediyor, gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyoruz.

Youtube, Instagram ve Facebook ise kendi starlarını yaratıyor. Sıradan bir kişi, bir anda en çok izlenen bir fenomen haline dönüşebiliyor. Bu da ister istemez yeni bir sektörün doğmasına vesile oldu. “Influencer” kavramı, oluşturduğu içeriklerle belki 100 bin, belki de milyonlarca takipçiye ulaşan ve kitlelerin kararlarına etki etme gücünü elinde bulunduran kişi olarak tanımlanabilmektedir. Hal böyle olunca da, markaların yeni nesil reklam projelerinde baş göstermeleri kaçınılmaz olmaktadır.

Bu Teknolojiler Modern Trendleri Değiştiriyor

Pew Research Center tarafından gerçekleştirilen araştımaya göre tüketicilerin yüzde 82’sine yakın bir bölümü, tüketim kararı verirken, takipçi sayısı ortalama seviyede olan influencerların tavsiyelerini bile dikkate değer buluyor. Bununla birlikte doğum yılı 1990-2010 aralığında değişen kitle, Youtuberları, sinema yıldızlarına göre daha samimi ve güvenilir buluyor.

Yazılı Medya Yerini Dijitale Bıraktı

Bu durum elbette büyük markaların dikkatinden kaçmış değil. Pek çoğu da doğal olarak bu potansiyeli ürünlerinin reklamlarında kullanmayı tercih ediyor. Bazen bir influencerın yemek videosunda, bazen seyahat vloggerlarının gezdiği herhangi bir coğrafyada ürün yerleştirmesi yaparak, markalarının tanıtımını yapmaya yöneliyor.

Yalnızca Türkiye’deki Pazar 20 Milyon Lira

Kendi ekonomisini yaratan sosyal medya, Influencer Marketing kavramını da ortaya çıkardı. Bu ekonomi 1,6 milyar dolara ulaşmış durumdadır. Üstelik profesyonellerin görüşüne göre bu Pazar 2020 yılında 5 milyar dolara ulaşacak!
Özellikle makyaj, güzellik ve seyahat sektörü, bu pazarlama tekniği için oldukça kullanışlı bir alan yaratıyor. Bu durum da markaların dikkatinden kaçmıyor. Ekonomi de değişen dünyanın şartlarına uyum göstererek kendine yeni alanlar yaratıyor. Görüldüğü gibi önümüzdeki günlerde, daha da büyüyen bir sosyal dünya ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olacaktır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir