Diyanet'ten Bitcoin Fetvası – Bitcoin Caiz midir?

/ 6 Aralık 2017 / 43 views / yorumsuz

Son zamanlarda çokça konuşulan ve yatırım aracı olarak görülen kripto para birimleri için yakın zamanda Diyanet İşleri Başkanlığından bir açıklama geldi. Kripto para birimlerinin ilk örneği olan “Bitcoin” her ne kadar doğru olmasa da ülkemizde kripto para birimlerine verilen genel isim. Peki Bitcoin olarak adlandırdığımız bu kripto paralara yatırım yapmak helal mi? Yoksa haram mıdır?
Diyanetten gelen açıklamaya göre daha çok kara para aklama işlerinde kullanıldığı ayrıca devletin denetim ve gözetiminden uzak olması iddiasıyla dijital sanal paraların (kripto paralar) alım satımını yapmak “şu aşamada” dinen uygun değildir denildi.
İşte Diyanet’in Kripto Paralar Hakkındaki Açıklamasının Tam Metni
“Para, devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kâğıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise; arkasında herhangi merkezi finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkân tanıyan her kullanıcı için özel kriptolanmış /şifrelenmiş para birimidir.
Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”

Sizin Düşünceleriniz Nedir? Dini Yönden Sakıncası Olabilir mi?
Diyanetin açıklamasını ve görüşünü yukarıda paylaştık. Diyanete göre özellikle kara para aklama denilen kirli işlerde kullanılmasına ve öte yandan devletin gözetiminin, denetiminin imkânsız olması nedeniyle günümüz itibariyle dinen uygun değil. Fakat eleştirel bir bakış ile bakınca eğer bir şey dinen uygun değilse, şu an için değil ibaresini kullanmak doğru olmayacaktır. Çünkü din kurallarına göre bir durum ya yasaktır ya da yasak değildir. Yarın için değişen durumlara göre bu kuralın değişme ihtimali yoktur. Din kuralları, hukuk kuralları gibi dinamik değil sabit ve değişmeyen kurallardır.
Öte yandan kara para aklama işlerinin her türlü borsa ve ticari ilişkilerde yapılabildiği bilinen bir durumdur. O halde buna bakılırsa “para” dediğimiz materyalin kara para aklama gibi kirli işlerde kullanılmasına uygun ortam hazırladığı için parayı kullanmakta caiz değildir diyebilir miyiz?
Sizin yorum ve görüşleriniz bu konu hakkında nedir? Diyanetten gelen kripto para birimleri hakkındaki açıklamayı siz doğru veya yanlış görüyor musunuz? Yorum kısmından düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.