Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

/ 8 Ağustos 2018 / 87 views / yorumsuz
Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

ÖSYM’nin Tercih Kılavuzu’nu açıklamasının ardından pek çok üniversite adayını tercih heyecanı sararken öğrenciler ve veliler bugünlerde en çok ” Doğru tercih nasıl yapılır? “ sorusunun cevabını arıyor. Peki bir üniversiteyi seçerken nelere dikkat edilmeli ve nasıl bir tercih yapılmalı? En doğru tercihi yapabilmek için işte öneriler;

Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

En doğru tercihi yapabilmeniz için öncelikle size tavsiye edilen pek çok ilde bulunan Tercih Merkezleri’ni ziyaret ederek konu hakkında bilgi sahibi olmak. Tercih Merkezleri’nden tercih etmek istediğiniz üniversiteler hakkında bilgi alabilir, üniversitelerin kampüsleri ve bulundukları konumlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Ayrıca Tercih Merkezi’nde sizi karşılayacak uzmanlar size nasıl bir meslek yapmak istediğiniz, nasıl bir il ya da ortamda öğrenim görmek istediğiniz gibi pek çok konuda da sorular yönelterek sizin için en doğru tercihi yapmanıza katkı sağlayacaklar.
Üniversite tercihi yaparken öncelikle seçmek istediğiniz bölüm, ardından seçmek istediğiniz üniversite oldukça büyük önem taşıyor. Tercih kılavuzunda üniversitelerin ya da bölümlerin özel şartları ya da koşulları konusuna özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Tercihlerde Genel Başarı Sırası Etkili

Sonuç belgesindeki ek puanlı başarı sırası, adayın kendisi ile aynı veya yakın alandan mezun olup ek puanları ile “YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda belirtilen ilgili yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı bulunan adaylar içindeki başarı sırasını gösteriyor.
Adayların, program tercihlerini yaparken ek puanlı başarı sırasından daha çok genel başarı sırasını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

İstanbul’da Çok Sayıda Danışma Merkezi Kuruldu

Üniversite tercih takviminin başlaması ile pek çok ile belediyeler ve üniversiteler tarafından Tercih Merkezleri kuruldu. Tercih Merkezleri öğrencilerin hayalindeki okullara gidebilmesi ve en doğru tercihi yapabilmesi için hizmet vermeye başladı.
Birçok öğrenci adayı, aldığı puanlarla barajı geçmesine rağmen ya açıkta kalıyor ya da istediği bölüme gidemiyor. Öğrenci adaylarına  tercih ve sıralamada yardımcı olmaları için Tercih Danışma Merkezleri oluşturuldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, adayların hayallerini kurdukları okullara ve bölümlere gidebilmesinde yardımcı olunması için Tercih Danışma Merkezleri kuruldu. Öğrenci adaylarına yardımcı olmak için kurulan merkezler ücretsiz hizmet veriyor. Kadıköy, Üsküdar, Bakırköy, Şirinevler, Sultanbeyli, Şişli ve Gaziosmanpaşa’da olmak üzere toplam 7 noktada Tecih Danışma Merkezleri kuruldu.

Tercihler İçin Son Tarih 14 Ağustos

Üniversite adayları tercihlerini, ÖSYM’nin internet sitesinden TC Kimlik numaralarıyla yapacaklar. Tercihler 14 Ağustos saat 23:59’a kadar tercih yapılabilecek. Yerleştirme sonuçlarının ise 31 Ağustos’ta açıklanması bekleniyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.