Dolar 7,20 TL'yi Gördü, Euro 8,21 TL – SON DAKİKA

/ 12 Ağustos 2018 / 155 views / yorumsuz
Dolar 7,20 TL'yi Gördü, Euro 8,21 TL – SON DAKİKA

Piyasalara saldırılar devam ediyor. Özellikle bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trabzon’da yaptığı konuşmada “Oyununuzu gördük, meydan okuyoruz.” sözleri üzerine hızla artan Dolar 7,20 TL’yi gördü, Euro 8,21 TL ‘den işlem görüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise hemen bir açıklama yaparak; “Piyasaları rahatlatacak aksiyon planları hazır.” dedi.

Dolar 7,20 TL’yi Gördü, Euro 8,21 TL

Döviz kurlarının hareketliliği sürerken döviz fiyatları resmen bir restleşme alanına döndü. Amerika Birleşik Devletleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki büyük büyük restleşmeye konu olan döviz kurları bugün 6,41 seviyelerinde seyrediyordu. Cuma gününden itibaren aynı seviyelerde kalan dolar kuru Cumhurbaşkanı’nın bugün yaptığı “Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz” sözleri ardından ciddi bir saldırıya maruz kaldı. Hızla artışa geçen dolar kuru 7,20 TL’yi, Euro kuru da 8,21 TL’yi gördü.

Berat Albayrak Anında Açıklama Yaptı

Bakan Berat Albayrak, ABD’nin ekonomik saldırısına yönelik flaş açıklamalarda bulunarak saldırıya karşı piyasalara ‘aksiyon planımız hazır’ mesajı verdi. Bugün kulaktan kulağa dolaşan döviz mevduatlara devlet 2,80 kurundan el koyacak ve TL’ye çevirecek gibi iddiaları da yalanlayan Berat Albayrak; ‘Mevduatlara dokunulmayacak’ şeklinde konuştu. Albayrak konuşmalarını şöyle sürdürdü;
“Pazar gece yarısı ve Pazartesi sabahtan itibaren, piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak kurumlarımız gerekli aksiyonları alacak ve bu konuda gerekli duyuruları piyasa ile paylaşacaklar.

Mevduatlara Kesinlikle Dokunulmayacak

“Bakın çok net söylüyorum. Mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Ama bu dedikoduları ve yalanları ortaya atanlarla hukuki mücadele sonuna kadar yürütülecek. Yasal işlem başlatılacak. Bankalarımızla birlikte kurdaki bu dalgalandırmanın en fazla etkilendiği kesim olan reel sektör firmalarımızın KOBİ’ler dahil durumlarıyla ilgili aksiyon planımızı hazırladık. Bankalarımız ve BDDK ile beraber gerekli önlemleri hızlı bir şekilde alacağız.”

Net Bir Saldırı Olduğu Açık

“Kurlardaki tablonun ekonomik verilerle açıklanması mümkün değil. Bu çok net bir saldırının, sınamanın göstergesidir. Küresel finansal sistemin en büyük oyuncusunun başlattığı bu saldırı, tüm gelişmekte olan ülkelerde benzer durumu ortaya çıkarır. Bugün yaşanan tabloda, ülkemizin parasının doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındığı böyle bir ortamda, Türk ekonomisine kırılganlık suçlaması yapmak art niyetliliktir. Para politikasındaki bağımsızlığın güçlenmesi için en önemli gördüğümüz konuların başında, para politikalarının güçlü mali politikalarla desteklenmesi geliyor. MB son kararında maliye politikalarının önemine atıfta bulundu. maliye politikalarıyla ilgili güçlü sürece gireceğiz.”

Gerekirse Mali Kural Uygulanabilir

“Hedeflerimizi belirledik. Bütçe dışı giderler için taviz vermeyeceğimizi tüm ilgili kurum ve bakanlarımızla konuştuk. Bu hassasiyet için gerekirse hedeflenen göstergeler için Mali Kural uygulayacağız.”

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.