Dolar Bugün Ne Kadar? Zirvenin de Zirvesi

/ 10 Ağustos 2018 / 79 views / yorumsuz
Dolar Bugün Ne Kadar? Zirvenin de Zirvesi

Dolar, Euro ve altındaki hızlı yükselişler son günlerde herkesi tedirgin ediyor. Artık herkes sabah kalktığında “Dolar bugün ne kadar oldu?” sorusu ile güne başlıyor neredeyse. Piyasalardaki ani dalgalanmalar bu seyrin normal olmadığını gösteriyor ancak bu dalgalanmalara da kısa vadede engel olunamıyor. Dolar kuru dün gece yine çıldırdı ki 6,49 gibi inanılmaz bir rakamı görerek herkesi şaşırttı. Sabah saatlerinde ise bu ani yükseliş yerini düşüşe bıraktı 5,89’a kadar geriledi.
Dolar/TL kuru dün gece zirve dediğimiz her rakamı geride bırakarak tarihin en yüksek seviyelerine çıktı. ABD’ye giden heyetin görüşmelerden net bir sonuçla dönmemesi ve ABD kaynaklı bazı dedikoduların kulaktan kulağa yayılması ile dolar adeta çıldırdı. Peki neymiş bu söylentiler? ADB Türkiye’ye yeni yaptırımlar uygulayacakmış, dolar 7 TL, enflasyon % 41 olacakmış vs. Peki koskoca ülke bu dedikodulardan bu kadar nasıl etkilenir? Aslı asdarı olmayan birkaç dedikodu kur hareketlerini nasıl bu kadar dalgalandırabilir? Bu da çok açık bir şekilde aslında bu dedikodulardan birilerinin ciddi paralar kazandığını gösteriyor. Aslında bazı sermaye çevrelerinin işine geliyor bu dalgalanmalar. Belki de dedikodular da onlardan çıkıyordur kim bilir?

Dolar Bugün Ne Kadar? Zirvenin de Zirvesi

Dün ABD’den gelen açıklama doların fitilini ateşledi ve kapanışı 5,46 seviyesinden yapan dolar akşam saatlerinden 5,60’ı geçerek tarihi seviyesine imza attı. Bu sabah ise dolar ve euro adeta çıldırdı. Dolar 6,49’u euro ise 7,42’yi gördü. Dakikalar içerisinde dalgalanma yaşayan dolar ve euro daha sonra bir miktar geri çekildi. Dolar 5,89-93 seviyesine gelirken euro 6,75-80 seviyesinde seyrediyor.
Aslında herkes şu sorunun cevabını merak ediyor. Gerçekten dolar değerleniyorsa ve TL karşısındaki değeri 6,50 TL ise neden bir gecede 1,00 TL yükselip sabaha tekrar 0,50 TL geri düşüyor. Gerçek değeri olan seviyeye gelip o noktada sabit kalması gerekmez mi kurun? Bu açıkça gösteriyor ki aslında amaçlanan bu dalgalanma. Kabaca bir hesapla 1.000.000 doları olan birinin bir gecede bu dalgalanmalardan 1.000.000 TL kazanç sağlaması demek bu hareketler. Ve bu kolay kazanç da birilerinin işine geliyor muhakkak.
Saat 12.00 itibarıyla dolar ve eurodaki son durum:

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor” açıklamasının ardından döviz fiyatları yükselişe geçti. TL, dolara karşı yüzde 4’e yakın değer kaybı ile 5.55’e çıkarken, euro ve sterlinde yeni rekorlar kırıldı.
Türkiye ile ABD arasında papaz Andrew Craing Brunson’ın tutukluluğu başta olmak üzere yaptırım konusunu çözmek üzere dokuz kişilik Türk heyeti dün Washington’a gitmişti. Görüşmelere ilişkin net bir açıklama yapılmaması piyasada tedirginliğe ve kurda oynaklığın sürmesine neden oluyor.

Bugün Piyasalar Bu Haberleri Takip Edecek

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şu şekilde; yurt içinde cari denge verisi, yurt dışında ise İngiltere’de büyüme ve ABD’de TÜFE rakamı takip edilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, bugün saat 14.30’da yeni ekonomi modeline ilişkin yapacağı açıklamalar da dikkatle takip ediliyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.