Dolar Çıldırdı, 4,92'yi Gördü ! Kim Ne Yapmaya Çalışıyor?

Dolar Çıldırdı, 4,92'yi Gördü ! Kim Ne Yapmaya Çalışıyor?

Dolar son haftada neredeyse her gün yeni bir rekor ile yükselmeye devam ediyor. Yükseliş sadece dolar ile de sınırlı değil elbette. Euro ve altında da ciddi düzeyde artışlar kendini gösteriyor ve bu tırmanış piyasalarda tedirginliğe yol açıyor. Peki döviz neden yükseliyor, dolar neden yükseliyor, altın neden yükseliyor? Halk bu sorunun cevabını ararken ciddi analizler de işin uzmanlarından gelmeye devam ediyor. İşte o çarpıcı ve dikkat çekici piyasa analizlerinden bazıları;

Dolar Neden Yükseliyor?

Son günlerde vatandaşlar tarafından en çok merak edilen ve ekonomi çevrelerine en sık sorular soruların başında USD ve EURO’nun yükselişi var. Bu konuda farklı yorumlar yapılsa da ekonomi uzmanlarının ortak noktada buluştuğu bir alan var. Bu da erken seçim kararının dövizin yükselmesinde etkili olduğu. Bu anlamda 2 farklı bakış açısı olmakla birlikte ilk bakış açısı daha mantıklı görünüyor. Gelin şimdi bu bakış açılarına biraz daha yakından bakalım ve döviz cephesinde neler olup bittiğini anlamaya çalışalım;

İlk Görüş; Dış Güçler Tarafından Ülkede Operasyon Yapılıyor

Daha bir ay öncesine kadar döviz cephesinde bu denli ciddi bir hareketlenme yoktu. Erken seçim açıklamasının ardından seçin tarihi yaklaştıkça döviz kurlarında da ciddi bir artış yaşanmaya başladı. Şu anki döviz kuru hareketleri ekonomik göstergelerle alakalı olsa bu kendini erken seçim açıklamasından önce de belli ederdi. Ancak erken seçim açıklaması Türkiye üzerinde bazı operasyon planları yapanlar ve 2019’daki başkanlık seçimlerine kadar ülkemizdeki dengeleri bozarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçimde mağlup etme planları yapanları tabiri caizse ters köşe yaptı. Çünkü seçimlerin öne alınması ihtimalini hiç kimse öngörmüyordu.
Pek çok ülkenin, gizli servisin ve şahsın Cumhurbaşkanı’nı sevmediği ve onun gitmesi için herşeyi yapabilecekleri sır değil. Her gün televizyonlarda boy gösteren haberlerden, gazete ve dergilerde çıkan haber ve makalelerden ülkemizdeki yönetimin değişmesi için ciddi bir çaba sarf edildiğini anlamak zor değil. Zaten bu düşmanlığı da kimse gizlemiyor ve açıktan ifade ediyorlar artık. Bu amaçlarına erişip Cumhurbaşkanı’ndan kurtulmak için 2019 yılındaki seçimlere farklı hazırlıklar yapılmıştı. Gezi benzeri eylemler ve ekonominin bozularak halkta panik havasının yaratılması gibi. Ancak erken seçim açıklaması ile bu uzun vadeli tüm planlar boşa düştü ve sadece 2 aylık bir dönemde yeni planlar yapılmak zorunda kaldı.
Yaklaşık 2 aylık bir süreçte yapılabilecek tek şey ise ekonomi üzerine oynamaktı. Çünkü bu sürede hakta eylemler organize etmek için yeterli zaman yoktu. Bunun için önce altyapısı oluşturulmalı halk zamanla yavaş yavaş eyleme uygun hala getirilmeli idi. Bu seçenek ortadan kalkında yurt içinde ve yurt dışındaki tüm muhalifler Erdoğan’ın gitmesi için ellerinden gelen her şeyi ekonomi alanında yapmaya başladılar. Yurt dışından pek çok firma ve şahıs ülkeden döviz alarak yurt dışına çıkarmaya başladı. Böylece ülkede döviz azalacak ve arza yetişemeyecek döviz dolaşımı da kıtlık nedeni ile kuru hızla yükseltecekti. İstenildiği gibi de oldu ve dolar bu sabah 4,92’yi gördü.

Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının birbiri ardına açıklamalar yapması, Amerika’lı bazı senatör ve CIA direktörlerinin Türkçe twitler atarak halkı ekonominin kötü olduğuna ikna etmeye çalışması da oldukça manidar. Bu ajanlar gerçekten ülkemizin iyiliğini mi istiyor sorusunu sormadan edemiyor insan.
Peki bu durum ne kadar sürecek? Aslında bu balon birilerinin elinde patlayacak bu muhakkak. Çünkü yapay olarak şişirilen kurların daha da yükselmesi için birileri yüksek kurlardan da döviz satın alıyorlar ki piyasada döviz miktarı azalsın. Bu satın almalar olmasa zaten kurdaki artış duracak. Satın almaların devam etmesi ise birilerinin bu riski göze alarak seçimlerde avantaj elde etmeye çalıştığının açık göstergesi. Bu durum seçime kadar devam edecektir. Seçim sonrasında tekrar Tayyip Erdoğan’ın seçimden galibiyetle çıkması halinde bu spekülasyonun bir anlamı kalmayacağından herkes kabuğuna çekilecek, sular durulacaktır. Artık tüm hazırlıklar bir sonraki seçime kalacak.

İkinci Görüş; Ekonomi Çok Kötü Durumda

Ekonomi çevrelerinde bir farklı görüş de ülke ekonomisinin kötüye gittiği. Bu görüşü savunanlar da elbette var ve gerçekçi bazı verileri var. Ancak temelde madem ki ekonomi bu kadar kötü idi erken seçim açıklamasına kadar neden bu veriler bu derece kötüleşmiyordu sorusunu akla getiriyor. Dövizi hükümetin baskıladığını iddia edenler ise şu soruya yanıt bulamıyorlar. Madem hükümet dövizi bu güne kadar baskılayabiliyordu o zaman seçim öncesinde 2 ay daha dişini sıkıp neden baskılamadı? Hangi hükümet böyle aptalca bir hata ile kendi bileğini keser ki?
Evet son karar siz değerli okuyucularımızın…
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir