Dolar Rusya'da da Zirve Yaptı, Tüm Dünyada Dolar Sorunu

/ 10 Ağustos 2018 / 105 views / yorumsuz
Dolar Rusya'da da Zirve Yaptı, Tüm Dünyada Dolar Sorunu

Dolar Sadece Türkiye’de değil pek çok ülkede de hızlı bir yükseliş trendinde. Başta Rusya ve İran olmak üzere pek çok ülkede hızla artan dolar fiyatları yöneticilerin yanında halkı da tedirgin ediyor. Bu örneklerin biri de Rusya. Dolar Rusya’da da zirve yaptı ve Rus Rublesi 2016’dan bu yana ABD Doları karşısındaki en düşük seyiyesine geriledi. Şimdi Rus ekonomi kurmayları da doların ani yükselişi karşısında nasıl bir önlem alabileceklerini tartışıyor.

Dolar Rusya’da da Zirve Yaptı, Tüm Dünyada Dolar Sorunu

Ekonomilerin dolarla imtihanı devam ediyor. Geçtiğimiz hafta İran’da rekor düzeyde yükselen doları haberlerde okumuş, İran hükümetinin soruna çözüm arayışlarına şahit olmuştuk. Bu hafta da Rusya’nın ABD doları ile imtihanını görüyoruz. Çünkü Rus Rublesi tarihinin en düşük seviyelerine geriledi. Putin kara kara düşünüyor.
ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları nedeniyle Rus rublesi dolar karşısındaki düşüşünü bugün de sürdürerek 3 Ağustos 2016’dan beri en düşük seviye olan 67,09’a geriledi. ABD’nin, İngiltere’de eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi nedeniyle Rusya’ya yönelik açıkladığı yeni yaptırımların ardından Rus rublesi dolar karşısında bugün de düşüşünü devam ettiriyor.
Rus rublesi dolar karşısında günün ilk yarısında 3 Ağustos 2016’dan beri en düşük seviye olan 67,09’a gerilerken, Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Rus rublesinde yaşanan dalgalanmalar, ABD’nin yeni yaptırımlarıyla ilgili. Elimizde söz konusu dalgalanmayı durduracak yeterli enstrümanlar bulunmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

ABD Yaptırımlarının Etkisi Büyük

Rusya’da da ekonomi alarm veriyor ve hükümet çözüm arayışlarına hız veriyor. Moskova Borsası Endeksi (MICEX) de % 1,2 değer kaybederek 2.282 puana gerilerken, RTS endeksi % 2,3 düşüşle 1.072 puana indi. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını gayrimeşru gördüklerini belirterek, “ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları kesinlikle kabul edilemez. Salisbury olayında yaşananlarla ilgili Rusya’nın katılımına yönelik suçlamaları reddediyoruz.” demişti.
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hafta yapılan açıklamada, Skripal ve kızının İngiltere’de zehirlenmesi nedeniyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımların 22 Ağustos’ta yürürlüğe gireceği bildirilmişti. Söz konusu yaptırımlar kapsamında ilk etapta Rusya’nın ihracatının ve finansman erişiminin kısıtlandığı ifade edilirken, Rusya’nın gelecekte kimyasal silah kullanmayacağına dair garanti vermemesi halinde Rus havayolu şirketi Aeroflot’un ABD’ye uçuşlarının engellenmesi dahil, çok sayıda ek yaptırımın devreye gireceği belirtilmişti.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.