Dolar Son 2 Ayın En Düşük Seviyesinde

Dolar Son 2 Ayın En Düşük Seviyesinde

Noel Tatili’nin başlamasıyla yeni haftaya 3,81’den başlayan dolar, 3,8051 seviyesine düşerek son 2 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

1. “Noel Tatili Nedeniyle İşlem Hacmi Haftanın Genelinde Düşük Kalacaktır.”

Dolarda meydana gelen düşüşle ilgili konuşan Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, şu açıklamalarda bulundu: “Noel tatili nedeniyle işlem hacmi haftanın genelinde düşük kalacaktır. USD küresel bazda Cuma günü açıklanan tüketici harcamaları, dayanıklı mal siparişleri, PCE gibi önemli veriler sonrasında yatay bir eğilim sergiliyor. Fed’in akından izlediği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE, yıllık bazda bir önceki aya göre ivme kazanmış bir görüntü sergiliyor. Trump da Cuma günü vergi reformunu imzalayarak yasalaştırdı. Para piyasası senaryoları artık 2018’e kalmış görünmekle beraber, Trump paketi ve Mart FOMC öncesi Fed beklentileri yılın ilk aylarında küresel piyasalara USD baskısını artırabilir.”

2. “Yurt İçinde Önemli Veri Akışı Yok, Sadece Hafta İçinde Kapasite Kullanım Verileri İzlenecek.”

Erkan piyasa değerlendirmelerine şu şekilde devam etti: “Gelişmekte olan ülke varlıklarında, Ramaphosa iyimserliği çerçevesinde genel iyimserlik Güney Afrika öncülüğünde devam ediyor. TRY’de oynaklık son derece düşük, 10 yıllık tahvildeki değerlenme yılın ilk haftasında açıklanacak Aralık enflasyonunun düşük gelecek olması ve takip eden aylarda da enflasyonda düşüşün devam edeceği beklentileriyle değerlenmeye devam ediyor. Tabii tüm bu piyasa hareketleri düşük hacimle gerçekleşiyor. Eğer tahvil piyasasındaki bu beklentiler yılın ilk bölümünde realize olursa reel faiz ortamı açısından TRY’ye de olumlu yansır. 18 Ocak’ta da TCMB’nin finansal koşullara göre vereceği para politikası kararına kadar olan süreç kritik olacak. Yurt içinde önemli veri akışı yok, sadece hafta içinde kapasite kullanım verileri izlenecek. ABD ve AB ile ilişkiler, ABD’de görülen dava ve jeopolitik gelişmeler ana başlıklar olarak takip edilmekle beraber fiyatlamalar üzerindeki etkiler minimal görünüyor. Yine de kritik eşiklere gelen USDTRY’de normal piyasa koşullarında daha hızlı bir yukarı tepki gelmesi olasıydı. Bu bakımdan geniş bantta 3,77, psikolojik anlamda 3,80’in ana destek olduğu USDTRY hareketinde iyimserlik biraz daha sınırlı kalabilir. Ben yılın ilk günlerinde hareketin bir USD ve TRY çatışması şeklinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Bu yüzden yukarı hareketin de sınırlı kalması ve 3,80’li seviyeleri terk etmemesi beklentimdir. TRY açısından en olumlu senaryoda 3,77,en olumsuz senaryoda 3,92 seviyeleri minimum ve maksimum seviyelerdir. Bu bantların dışına çıkılıp çıkılmayacağı konusunda ise piyasa cari koşullardan çok TCMB ve Fed’e yönelik ana beklentileri değerlendirir. Olası negatif haber akışına karşı reaksiyon daha sert olabilir.”

3. Dolar, Euro ve Altındaki Son Durum

Yılbaşı sürecinin başlaması ile küresel piyasalarda işlemler düşük hacimli bir seyir izliyor. Bu nedenle dolar 3,80 liranın altını test etti ancak şu anda 3,8050 TL civarında seyrediyor
4,5168 TL’den alınan euro 4,51 – 4,52 TL aralığında seyrediyor.
Çeyrek Altın ise 250,20 liradan alınırken, 255,80 liradan satılıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir