Dolar Tarihi Rekorunu Kırdı, Dolar Ne Kadar Oldu?

/ 5 Nisan 2018 / 78 views / yorumsuz
Dolar Tarihi Rekorunu Kırdı, Dolar Ne Kadar Oldu?

Dolar tarihi rekorunu kırarak yeni bir rekora daha imzasını attı. 4 lira 4 kuruşa yükselerek rekorunu bugün itibari ile kıran dolar, bu konuda diğer para birimlerine oranla doların rekor kırması diğer para birimlerini de yükseltti. Türk Lirası dolar karşısında tarihi zarar elde ederken, dolarda yaşanan yükseliş fiyatlara zam olarak yansıdı.
Dövizde yaşanan yükseliş ile ilgili AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Partili üyelerin MYK’da yaptıkları görüşmelerde de zamlar dolayısı ile bu durumun gündeme geldiği iddia edilirken, AK Parti hükumetinin yakın gelecekte dövizin düşecek olduğunu belirtmesi ancak dövizde tarihi rekorlar elde edilmesi vatandaşı Türk Lirası ve altın yatırımından vazgeçirdi.
Vatandaşlar dolar ve euro yatırımlarını en üst seviyeye çıkarırken, bir diğer taraftan ise yatırımcıların dolar ve euro için olan ilgisinin artmasının arkasında ”değer kaybetmeyen ve hep değer kazanan” bir para birimi olması dolayısı ile bu başarıyı elde ettiği yatırımcılar tarafından açıklandı.

Ekonomistler Ne Diyor?

Dövizin 4.04 TL seviyesine yükselerek tarihi rekorunu kırması ve euro’nun benzer şekilde 4.96 TL ile rekor kırması ile ilgili yatırımcılar dövizde yükselişin bir türlü durdurulamadığını, yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmediğini belirtiyor. AK Parti hükümeti tarafından bu konuda alınması gereken önlemlerin ne aşamada olduğu konusu merak edilirken, dövize yönelik olarak ilginin artması vatandaşların TL’ye güveninin azaldığını gösteriyor.
Bazı vatandaşların ise TL yatırımından vazgeçmesine rağmen bunu ”milliyetçilik” duygusu adı altında dışarıya yansıtmadığı ancak dövize yatırım yapması gözlerden kaçmıyor.
GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan;
“TL’nin negatif bir ayrışım içerisinde olmasının nedenleri aslında geniş perspektifte kırılganlık katsayısını artıran nedenlerden ileri gelmektedir. Cari açık, yüksek enflasyon gibi etmenler geniş resimde halen etkili ve aslına bakıldığı zaman dış kaynaklı haber akışlarından veya küresel risk iştahındaki oynamalardan da etkilenme katsayısı yüksek olmaktadır. 3,99’dan sonra Trump ve Çin kaynaklı ticaret endişelerinin piyasa çalkantısı yaratması ile dün oluşan hareketin bir benzeri yaşanıyor, ancak bu hareket küresel borsaların toparlandığı ve risk iştahının dengelendiği bir ortamda gerçekleşiyor.
Enflasyon önemli bir etmen, halen yüksek ve gerçekleşen son enflasyon verileri 25 Nisan’da Merkez Bankası’na ilişkin ne negatif ne de pozitif yönde bir faiz aksiyonu beklentisi oluşturmuyor. Nominal faizde değişiklik olmaması, enflasyon düşürülemediği sürece reel faizimizin rekabetçi seviyelerden uzaklaşmasına ve carry trade avantajının yitirilmesine neden oluyor. Diğer gelişen ülkelerin merkez bankaları faiz indiriyor, ancak onlar enflasyonda düşüş sağladıkları için bu hareket alanına sahipler” dedi.
İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu;
”Dolar/TL paritesinde yükseliş eğilimi devam ediyor. Dolar kuru 4.0335 seviyesindeki direncini zorlamakta. Genel olarak gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı devam ediyor ancak TL’nin negatif ayrıştığını gözlemliyoruz. Bir süredir daha kırılgan bir yapı gösteren TL’deki bugünkü seyirde bugün Mehmet Şimşek ile ilgili çıkan haberler etkili olmuş olabilir.
Bu konu ile ilgili somut bir açıklama gelmesi durumunda kurda bir miktar rahatlama görebiliriz. Ancak bunun dışında genel anlamda rüzgar GOÜ para birimleri aleyhine ediyor.
Yarınki ABD istihdam verisi, ABD dolarındaki güçlenmeye neden olacak şekilde gelirse bu durum dolar/TL paritesindeki yukarı yönlü seyri güçlendirebilir. Teknik olarak yukarı görünüm devam ediyor. Kasım 2017 zirvesi olan 3.9820 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda kurda ilerleyen günlerde yeni zirveler görebiliriz. Buna ek olarak 4.0335 direncinin geçilmesi de kurdaki hareketi hızlandırabilir. Dolar/TL’nin 4.0335 seviyesinin altında kalması durumunda ise 3.9820 seviyesine doğru geri çekilmeler görmemiz mümkün. Ancak mevcut rüzgar devam ederken geri çekilmelerin sınırlı kalması muhtemel görünüyor.” dedi.