Dolar ve Euro Yeni Güne Böyle Başladı

/ 11 Ocak 2018 / 27 views / yorumsuz
Dolar ve Euro Yeni Güne Böyle Başladı

Küresel piyasalardaki değişim göz önünde bulundurulduğu zaman Dolar’ın değerindeki artış ile petrol fiyatlarındaki yükselişin sonucunda Dolar fiyatları yükseldi.

Riskten Kaçış Durumu Hakim

Dolar/TL bazlı küresel tahvil getirilerinin yükselişine bağlı olarak gelişme sürecindeki para birimlerinde ‘’riskten kaçış’’ durumu meydana geldi. Bu durumun bir sonucu olarak da Dolar 3.80 seviyesi üzerini test etmiş oldu.

Ekim Ayındaki Durgunluk Sona Erdi

Geçtiğimiz haftanın Cuma günü Dolar/TL 3.7311’i gösteriyordur ve bu rakam Ekim ayının sonundan günümüze kadar gelinen süreç için en düşü seviyeydi. Ancak bu durum fazla uzun sürmedi ve Dolar kuru güne 3.7664/3.7699 seviyesinde başladı. Güne içerisinde gördüğü en yüksek seviye ise 3.8055 seviyesi oldu. Dolar/TL kuru saat 15.00’dan itibaren 3.7931 seviyesi üzerinde hareket etti. Euro/TL kuru ise 4.5546 seviyesindeyken, Euro/Dolar kuru 1.1928 seviyesinde bulunmaktadır.

Olağanüstü Durumlar Hariç 3.75-3.80 Arası

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı olan Eda Karadağ’ın aktardıklarına göre, geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri tarım dışı istihdam sonrasında Dolar/TL hakkında 3.73 seviyeleri konuşuluyordu. Genel tabloya bakıldığında değişen bir durumun olmadığını aktaran Karadağ, dış piyasadaki Dolar endeksinin 92.50 dolaylarında fiyatlandığı için gelişme sürecinde bulunan ülke piyasaların bu durumdan rahatsız olduğunu aktardı. Gelişmekte olan ülke piyasalarının bulunduğu sepette TL de bulunduğu için bugün Dolar/TL kurunun 3.75 ile 3.80 arası seyrettiğinin altını da çizmiş oldu. Karadağ’ın bir diğer açıklaması ise Dolar/TL kurunun 3.80 seviyesinin üzerine çıkması ihtimaline yönelikti. Bu açıklamaya göre Karadağ, Dolar’ın dış piyasalarda güçlenme çabası içerisinde olmasına rağmen 3.80 seviyesinin üzerine çıkmayacağını düşündüğünü söyledi. İç ve dış piyasalarda meydana gelebilecek bir olağanüstü durum görülmedikçe Dolar/TL kurunun 3.75 ile 3.80 aralığında seyredeceğini belirten Karadağ, Amerika Birleşik Devletleri’nde Cuma günü açıklanacak olan enflasyon verilerinin beklenildiğini aktardı ve elde edilecek olan veriler ile daha kesin bir tahmin yapma olanağının da elde edileceğini belirtmiş oldu.

Petroldeki Yükseliş TL’yi Olumsuz Etkiliyor

Yukarıda da belirtildiği gibi TL, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin bulunduğu sepette yer almaktadır. Bu sepette yer alan ülkeleri Türkiye ile karşılaştırdığımız zaman petroldeki yükseliş bu ülkeler açısından çok olumlu sonuçlar verebilmektedir. Zira bu ülkelerin neredeyse tümü emtia ihracatçısıdır. Ancak Türkiye, diğer ülkeler gibi emtia ihracatçısı konumunda bulunmadığı için petroldeki yükseliş Türkiye’yi, dolayısıyla da TL’yi olumsuz etkilemektedir. Doğal olarak petrol fiyatlarının yükselişi de TL’yi Dolar karşısında güçsüz bırakan bir diğer durumdur.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.