Dolarda Son Durum Ne? Uzmanlar Değerlendirdi…

Dolarda Son Durum Ne? Uzmanlar Değerlendirdi…
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan seçim kararı verdiği tarihten bu tarafa sürekli yükseliş eğiliminde olan dolar özellikle politika faizlerinin yükselmesiyle giderek daha da artar noktaya geldi.
Son olarak hafta başına 4.47 TL’ler de başlayan dolar, Çarşamba günü sabah mesai saatinden itibaren 4.59 seviyelerinde başlangıç yaptı. TSİ 09.07 de tam olarak 4.6212 gibi seviyeler den işlem gördü.

TCMB Mayıs 23 Teki Toplantısından Bu Yana İlk Defa 4.60 Üzerine Çıktı!

TCMB 23 Mayıstaki faiz arttırma kararından sonra piyasalar da küçük bir nefes alma yaşansa da bu faiz artışı piyasalar üzerinde kalıcı bir etki yaratamadı.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının 7 haziranda almış olduğu politika faizini 125 baz puan arttırma kararından önce 4.58 civarlarında seyir eden dolar, uzmanların tahminine göre uzak bir zamana kadar düşecek gibi görünmüyor.

Dolar 7 TL Olabilir!

Bazı uzamanlar özellikle televizyonlar da katıldıkları açık oturumlarda 24 Haziran seçimlerinden ak partinin galip çıkması halinde doların 7 TL olabileceği gibi 7 TL den de yukarılarını görebileceğimizi, ekonominin iyi gitmediğini piyasalarda nakit krizinin olduğunu belirtiyorlar. Buna karşılık iktidara yakın olan ekonomistlerde ise tam bir bayram havası mevcut doların Türkiye üzerinde oynanan oyunlardan ötürü bilerek yükseltildiğini cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ı devirmek amacıyla üst akılların Türkiye üzerinde oyunlar oynadığını ve seçim kazanıldıktan sonra ülkede her şeyin normale döneceğini vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini savunuyorlar.

Yüksek İthalat

Saman dan sığıra benzinden doğalgaza kadar hemen birçok çeşit üründe ülkenin varlık gösterememesi, her şeyi dışardan ithal edip TL kazanıp dolar harcamamız vatandaşların alım gücünü düşürmekte ülkeyi açık bir krizin eşiğine getirmektedir.
Yapılan araştırmalara göre seçimin seyrinin ekonomideki dalgalanmalardan çok etkilendiği, seçim sonuçlarında sürpriz yaşanabileceği, 16 yıllık AKP iktidarının bu sefer işinin kolay olmadığı belirtiliyor.” Dolar iner mi çıkar mı bilinmez ama ülkeyi zor zamanların beklediği açık ne olacağı belli olmaz herkes kendini güvene alsın parasına sahip çıksın” şeklinde açıklaması olan Eşref Şenocak köşe yazısıyla eleştirmenlerin dikkatini çekti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir