Dünya Bankası, Türkiye'nin 2017 Büyüme Beklentisini Yükseltti

/ 10 Ocak 2018 / 29 views / yorumsuz
Dünya Bankası, Türkiye'nin 2017 Büyüme Beklentisini Yükseltti

Dünya Bankası, Türkiye hakkında daha önce vermiş olduğu büyüme rakamında düzeltme gerçekleştirdi. 201 senesi büyüme rakamlarını artırdı. 2018 senesinde dair büyüme beklentisini ise değiştirmedi. Dünya Bankasının açıkladığı raporda, ülkemize dair büyüme rakamı beklentisinde bir miktar değişime gidildi. Bir evvelki raporda Küresel Ekonomik Beklentiler Rapor içeriğinde bulunan büyüme rakamını yarım puan artırdı. Üç buçuk olarak raporda yer alan büyüme rakamı dört olarak güncellendi.

2017 Senesi Beklentisi Yükseltildi

Küresel Ekonomik Beklentiler raporu yeni yılın ilk ayında yayınlandı. Küresel ölçekli büyümeye etki eden yatırımlar, sanayide üretim ve ticari hacim gibi kalemlerin sayesinde dünya ekonomisinde bir toparlanma görüldüğü açıklandı. Üstelik toparlanmanın da on sene zarfındaki en geniş çaplı olduğu vurgulandı.
Dünya üstündeki ekonomik bağlamdaki toparlanmanın bir getirisi olarak Dünya Bankası, büyüme rakamlarını da revize etti. Küresel temel tabanlı ekonominin 2017 senesinde yüzde üç, 2018 senesinde yüzde üç nokta bir ve 2019 senesinde de yüzde üç olarak büyümesi beklendiği açıklandı. Bu rakamların ışığında ülke temel tabanlı olarak da Türk Ekonomisinin büyüme rakamı da yarım puan attırıldı.
Dünya çapındaki bu ekonomik toparlanmanın gelişmiş olan ülkelerin ekonomilerinin performanslarının sayesinde olduğu belirtilen raporda, gelişmiş ülke ekonomilerinin de yarım puana yakın bir artış gösterdikleri ifade edildi. Ayrıca önümüzdeki iki sene boyunca da takriben iki puanlık bir artış ilavesi daha yapıldığı açıklandı.

Dolar Euro ve Yen Yükseliş Beklentisi

Gelişmiş ülke olarak dünya ekonomisine yön veren ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin de büyüme rakamı yüzde sıfır nokta ikilik bir düzeltmeye tabi tutulduğunun açıklandığı raporda gelecek iki sene de aynı oranda artırıma gidildiği vurgulandı. Avrupa Birliği ekonomisi üstündeki beklentiler de yüzde bir nokta kırk yedi den iki nokta dört gibi bir rakama revize edildi. Önümüzdeki iki sene boyunca bölge ekonomisinin beklentisi de arttırıldı. Japon ekonomisine dair rakamların da revize edildiği ifade edilen raporda, ilk sene bir buçukluk, ikinci sene birlik üçüncü senede atmış kuruşluk bir artırıma gidildiği ifade edildi. Büyüme rakamlarının gelişmiş ülkelerinin lokomotif görevi görmesi ile tüm dünya ülkelerinin ekonomilerinin de yukarı yönlü bir revize edilmesine sebep olduğu da açıklandı. Gelişen ülkelerin ise sınırlı miktarda bir revize gördüğü ifade bulan raporda, Dünya Bankası söz konusu ülkelerin ekonomik beklentilerine dair rakamın sadece 2017 senesi için olanında iyileştirme yaptı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.