Dünya'nın İlk Elektrikli Yolu İsveç'te Açıldı

/ 13 Nisan 2018 / 685 views / yorumsuz
Dünya'nın İlk Elektrikli Yolu İsveç'te Açıldı

Dünya’nın ilk elektrikli otoyol projesi İsveç’te hayata geçirildi. Dünya artık fosil yakıtların ne kadar zararlı ve aslında ne kadar yüksek maliyetli olduğunu anlamaya başladı. Bu nedenle de artık otomobil sektöründe yeni trend elektrikli otomobiller. Elektrikli otomobillerde bilindiği gibi en büyük sorun şimdilik bu araçların şarj edilmesi gibi görünüyor. Sık diyebileceğimiz aralıklarla aracımızı şarj etmemiz gerekirken şarj süresi de bize zaman kaybettirecek gibi görünüyor. Ancak her geçen gün daha fazla geliştirilen bu sektör artık bu sorunu da ortadan kaldıracağa benziyor.

Dünya’nın İlk Elektrikli Yolu İsveç’te Açıldı

İsveç yeni geliştirdiği bir model ile Dünya’da bir ilki denedi ve bunu başardı diyebiliriz. Yolu elektrikle donatan İsveç, bu yoldan geçecek araçların seyir halinde sarj edilebilmesine olanak sağladı. Tüm sektörde merakla beklenen proje sonunda tamamlandı ve hayata da geçirildi. Üstelik yolun maliyeti de oldukça düşük. Yolun kilometre başına maliyeti sadece 1 milyon EUR civarında. Bu maliyet ise şehir tramvay hattının maliyetinin sadece ellide biri.

Almanya da Projeye Talip

Dünya’nın ilk elektrikli yolu İsveç’li bir bakanın da katıldığı törenle kullanıma açıldı. Yoldan geçen araçlar elektrikli yol boyunca şarjsız olarak gidebilecek. Bu projenin denenmesi sonrasında verimli sonuçların alınması halinde ülkede beş bin kilometrelik bir elektrikli yol ağının kurulması planlanıyor. Elektrikli yok projesi şimdiden beklenenden fazla ilgi gördü. Almanya’da İsveç makamları ile Berlin’de bir yolun elektrikli hale getirilmesi için görüşmelere başladı. Projenin başarılı sonuçlar vermesi tüm dünyanın yepyeni bir yol ağı ile tanışmasına neden olacak.
 

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.