Dünyanın Konuştuğu Çılgın Türk "Kamran Türkoğlu"

Dünyanın Konuştuğu Çılgın Türk "Kamran Türkoğlu"

İki yıl civarında NASA’da görev alan Uzay ve Uçak Mühendisi olan Yrd. Doç. Dr. Kamran Türkoğlu, sürücüsüz saatteki hızı 256 kilometreye otonom araç yazılımı yeni araç beynini tasarladı. Türkoğlu açıklamasında, “NIO EP9 isimli aracımla dünyanın en hızlı sürücüsüz gidebilen otonom otomobili geliştirdim. Dünyada bu otonom teknolojisini sahiplenmiş ve gelişiminde yön veren insanlardan olmak en büyük amacım” şeklinde konuştu.
Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Austin şehrindeki ‘Circuit of America’ isimli pistte sürücüsüz 100 adet elektrikli otonom araç kıyasıya yarışarak hünerlerini sergiledi. Yapılan yarışmada Türkoğlu’nun araç yazılımını tasarladığı NIO EP9 adlı otonom otomobil kendi klasmanında hız rekoru kırarak dikkatleri üzerine çekti.
Dünya çapından yankı uyandıran ve bir çok uluslararası haber ajansının son dakika olarak duyurduğu bu olayın en önde gelen ismi Kamuran Türkoğlu. Türkoğlu on yıla yakındır Amerika’da yaşamakta. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mühendislik Fakültesi’nde çift ana dal yaparak Uzay ve Uçak Mühendisliği bölümü mezunu. İTÜ’de sürücüsüz hava araçları ve otonom uçuş kontrol sistemleri üzerinde master eğitimini yapan Türkoğlu, sonrasında ABD’de Minnesota Üniversitesi’nde kontrol teorisi ve dinamik sistemler konusunda doktora eğitimi almıştır.

NASA’da Hizmet Verdi

Aldığı eğitimler sonrasında yaklaşık iki yıl NASA’da görev aldıktan sonra projeler geliştiren hali hazırda ABD’de Washington’da bulunan San Jose Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı’nda Yardımcı Doçent Doktor unvanında görev yapan Kamran Türkoğlu, aynı süre içerisinde ekstra Eylül 2016 tarihinden bu yana San Jose (Silikon Vadisi) merkezli kuruluş olan NextEV şirketinin NIO EP9 isimli projesinde görev alarak, otonom araç algoritmasının yazılımını yapmak üzere oluşturulan ekibin başında yer almakta.

Başarını Adı “EP9”

Otonom otomobilleri de yaşanmakta olan gelişmeler üzerine ilgisinin bu alana kaydığını belirten Türkoğlu, “Otonom araçların Londra, San Francisco, Canberra ve İstanbul gibi insan yoğunluğunun fazla ve birçok farklı unsuru bir arada bulunduran ortamlarda insan sürüşüne en yakın ölçüde olabilecek performansını araştırıyorum” dedi. NIO projesinde otonom algoritması yazılımında görev alan ekibin başında olan Türkoğlu, görevi ve EP9 projesi hakkında şunları anlattı: “ EP9 ile amacımız yarış pistinde yer alan aracın sürücüsüz yüksek hızlarda yol alması, kontrollü şekilde ve en uygun yarış çizgisinde olabilecek en hızlı turu atmasını sağlamaktı. Bu amaçla geliştirdiğimiz yazılım ile sürücüsüz hız 256 kilometre oldu. Bu algoritma sayesinde başardığımız durum, yüksek hızla çalışabilen, 1341 beygir gücünde olan aracı, içinde insan olmadan yarış pisti gibi mecralarda kendi kendine gidebilecek duruma getirebilmekti. EP9 isimli yazılım ile başardığım olay tamda budur.”

Trafikte Yaşanılan Zaman Kaybına Son

Türkoğlu, dünyada son gelişmeler ışığında otomobiller artık genel olarak ‘yaşanabilecek mekanlar’ şeklinde geliştiğini belirterek, “Son sistemlere dayalı daha zeki, daha ergonomik ve ekonomik taşıtlarla insanların hayatını kolaylaştıracak, trafik nedeniyle kaybettikleri zamanı geri verecek sistemler üzerinde yoğunlaşacak. Bu konuda 2019-2020 yıllarında otonom (sürücüsüz) taşıtlar kullanılmaya başlanacaktır. Elektrikli taşıtlar da ilerleyen zamanlarda sektörün standart araçlarından olacak. Özellikle depolama ve pil teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak bu süreci günlük hayatta daha belirgin şekilde hissedeceğiz” şeklinde söyledi.
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir