Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den Yeni Açıklama

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den Yeni Açıklama

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile ilgili olarak kredi değerlendirme ve derecelendirme kuruluşu S&P tarafından yapılan not düşürme ve olumsuz açıklamalar hakkında açıklama yaptı. Bugün AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kararı eleştirmiş ve Türkiye’nin bu tür açıklamaları pek fazla dikkate almadığını ifade etmişti. Ekonominin geleceği adına derecelendirme ve değerlendirme kuruluşları tarafından yapılan her türlü açıklama büyük önem taşırken, vatandaşların ise ekonomik beklentilerinin yükselmesinde büyük önem taşıyan açıklamalar gösteriliyor.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu konu hakkında yaptığı açıklamada bu kararın herhangi bir önemi olmadığına değinerek, “2018 yılı ilk çeyreğiyle ilgili büyüme rakamları yine tahminleri aşacak. Yine belki ikinci, üçüncü defa revizelere neden olacak. ‘Yüzde 7 artı’, yani yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyle 2018 yılı ilk çeyrek gerçekleşecek ve ihracat da her ay rekor kırarak 170 milyar doların üzerine çıkacak. Bu Standard&Poor’s’un nedense biraz acelesi var. 2015 yılı seçimlerinde çok iyi hatırlıyorum. Aylar sonra yapacağı değerlendirme ve açıklamayı seçim öncesi yapmak gibi bir acelesi vardı.
Burada bunların iyi niyetini aramak, Türkiye’yle ilgili nedense pozitiflikleri görmemek… Siyasetin yeni bir döneme hazırlandığı, özel sektör yatırımlarının bu kadar yoğunlaştığı, ihracatın büyük bir coşkuyla gerçekleştiği bu dönemde Standard&Poor’s gibi yaklaşımları bekliyoruz. Bunlara karşı uyanık olmamız lazım. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra pazartesi günü sabahın köründe Türkiye’nin notunu düşürmekle ilgili adım atanlar da bunlardır. Türkiye her şeye, bütün bu negatifliklere, her türlü kasta rağmen göreceksiniz barış ve huzur içinde, özel sektör kamu iş birliğiyle, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemleriyle her alanda ve sektörde birlikte olacak.” dedi.

Türkiye’nin Geleceği İçin Ekonomik Önem!

Türkiye’nin ekonomik olarak ilerlemesinin arkasında yatan en büyük etkenlerden bir tanesi olan döviz kurunun şimdilerde 5 TL sınırına kadar yanaştığı ve vatandaşların gelir ve alım düzeylerinde  ciddi oranda düşüşler yaşandığı belirtiliyor. ABD, İngiltere, Almanya ve Arap ülkelerine oranla kişisel gelir ve döviz karşısında çok ciddi düşüş yaşayan Türkiye’nin seçimlerden sonra atılacak olan yeni ekonomik adımlara göre daha iyi veya daha kötü bir hal alabilecek olduğu düşünülüyor.
Zira eğer ki seçimlerden sonra dövizde düşüş yaşanmaz ise Merkez Bankası’nın elinde bulunan döviz rezervi ve vatandaşların ekonomik olarak yüksek zamlar karşısında nasıl dayanabilecek olduğu çok fazla merak konusu. Dövizin bugün güncel kur ile birlikte dolar cinsinden 4.20 TL sınırını dahi aştığı, bankaların satışlarında ise 4.30 TL sınırına kadar dayandığı istatiksel verilere yansımıştı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Seda Akbay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir