Ekonomi Yönetimi Çok Meşgul Olacak!

/ 11 Temmuz 2018 / 62 views / yorumsuz
Ekonomi Yönetimi Çok Meşgul Olacak!

Yeni hükümet 2 gün önce Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Açıklanan yeni hükümette, ekonomi yönetimi verilen kişileri gerek iç gerek dış sahada çok yoğun günler bekliyor olacak.
Yeni kabine Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturuldu. Yeni kabinede yer alan yeni ekonomi yönetminden cari açık, işsizlik ve de enflasyon için güzel adımlar beklenirken, temel sorunlara geçici değil kalıcı çözümler sunması, mali disiplinle ilgili gerekli şeyleri yapması da isteniyor. Bu süreç içerisinde, yeni bakanlar uluslararası olarak da ülkemizi temsil edecekler.
Yeni kabinede Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni bakanı olmuştu. Berat Albayrak’ın Arjantin’in başkneti olan Buenos Aires’te 21-22 Temmuz’da yapılacak G20 Maliye Bakanları Toplantısı’nda yer alması bekleniyor.
Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcileri, Dünya Bankası temsilcileri, G20 üyesi ülkelerin bakanları ve merkez bankası başkanlarının da yer alacağı organizasyonda, teknolojik değişimin ekonomilere yaptığı etki, küresel ekonomi, sürdürülebilir, dengesi sağlanan büyüme çerçevesi, özel sektörlerin yapılan altyapı yatırımlarına katılması, uluslararası finansal düzenlemeler, mimari, istihdam, alınan vergi ve eşitsizlik tarzında konular toplantı gündemini oluşturacak.

IMF ve Dünya Bankası toplantıları

Yeni kabine sonrası belirlenen ekonomi yöneticilerinin uluslararası arenada varlığını belirtmesi, boy göstermesi de son derece önemli olacak. Bu uluslararası toplantılardan birisini de IMF ve Dünya Bankası birlikte Endonezya’da 8-14 Ekim arasında düzenleyecek. Bu toplantı geleneksel olarak her yıl gerçekleştiriliyor ve toplantı Bali Adası’nda yapılıyor. Toplantıya katılanlar orada ağırlanıyor.
Yapılan bu toplantıya, 189 ülkenin banka ve fona üye maliye bakanları, basın mensupları, bankacılık alanında uzman kişiler, akademik kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle birlikte toplamda 12 bin ila 15.500 kişinin katılması bekleniyor.
Her sene gelenekse olarak düzenlenen bu toplantılarda, yapılacak yardımlar, yoksulluklara çözüm, küresel ekonominin görünümü gibi ekonomik gelişmeler, toplumsal konular ve küresel finansal başlıkları ele alınıyor olacak.
Yeni kabine yönetiminin kendisi göstereceği bir diğer önemli toplantılardan birisi olan bu toplantıda da yer alacağı ve ekonomi anlamında kalıcı çözümler getireceği düşünülüyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.