Ekonomi Zirvesinden Mesaj; Doların Sonu Yakın

/ 10 Kasım 2018 / 223 views / yorumsuz
Ekonomi Zirvesinden Mesaj; Doların Sonu Yakın

Budapeşte’de düzenlenen ve 16 bölge ülkesinin yanı sıra Çin Merkez Bankası Başkanı’nın da katıldığı Merkez Bankaları başkanları toplantısı düzenlendi. Ekonomi toplantısında Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Çin’in uzun dönemde dünya ekonomisinde karar verici bir ülke olacağını belirterek, “Doların dünya ekonomisinde tekelini kaybetmesine hazırlanmak gerekiyor” dedi. Ekonomi zirvesinden mesaj; Doların sonu yakın..

Ekonomi Zirvesinden Mesaj; Doların Sonu Yakın

Budapeşte’de düzenlenen Merkez Bankaları başkanları toplantısında konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Balkan ülkeleri ve Orta Avrupa ülkelerinin Çin ile ekonomik alanda iş birliğine yönelik açıklamalarda bulundu. Orban, bugün yeni ve çok taraflı bir dünya ekonomi düzeninin oluştuğunu, Çin’in ise bu düzende önemli bir rol üstlendiğine değinerek, hızlı gelişme gösteren Orta Avrupa ülkelerinin de gelecek 5 ila 10 yılda Avrupa ekonomisinin “motor gücüne” dönüşeceğini belirtti.

Çin ve Orta Avrupa Ekonomik İş Birliğini Güçlendirmeli

Orta Avrupa ülkeleri ve Çin arasındaki ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Orban, “Çin’e ideolojik olarak bakmamalıyız. Faklı olduğumuzu ve ülkelerimizi farklı yönettiğimizi kabul etmeliyiz. Birbirimiz hakkında hüküm vermektense aramızda ortak değerler aramalıyız.” ifadelerini kullandı.

Çin Dünya Ekonomisi’nde Karar Verici Olacak

Orban, Çin’in uzun dönemde dünya ekonomisinde karar verici bir unsur olacağını, ülkesinin gelecek dönemde de Çin para birimi Yuan cinsi devlet tahvili çıkarmayı planladığına işaret ederek, “Doların dünya ekonomisinde tekelini kaybetmesine hazırlanmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.