Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek, Ölüm Aylığı Alanlar İkramiye Alabilecek mi?

Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek, Ölüm Aylığı Alanlar İkramiye Alabilecek mi?

Emekliler için Başbakan Binali Yıldırım tarafından verilen son müjde ile birlikte vatandaşlar rahat bir nefes aldı. Emekliler için ek ikramiye verilecek olması ile ilgili birçok emekli tam olarak umutsuz olmasına rağmen ikramiyelerin kimlere ve ne zaman ödenecek olduğu hakkında tam olarak emekli vatandaşlar merak ediyor. Ölüm aylığı alanlar emekli ikramiyesi alabilecek mi? Sorusu bir yandan sorulurken, bir diğer taraftan ise 2022 engelli maaşı alanlar ikramiye alacak mı? Sorusu sık sık soruluyor.
Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan resmi açıklamaya göre vatandaşların bu konuda emekli ikramiyesini yılda 2 kez alabilecek oldukları kesinleşirken, 24 milyar lira civarında ek maliyet olmasına rağmen bu yönde emekli vatandaşlar tarafından sık sık talep gelmesi sonucunda seçimlerinde etkisi ile bu şekilde bir adım AK Parti hükümeti tarafından atılmış durumda. AK Parti hükümeti tarafından alınan bu karar ile birlikte emeklilerin alacak oldukları aylık miktarı yıl bazlı artacak ancak emeklilere yine yıllık olarak yılda 2 kez belirli oranlarda zam yapılmaya devam edilecek.
AK Parti hükümetinin aldığı bu karar birçok emekliyi sevindirmesine rağmen bazı emekliler ise dul ve yetim aylığı yani ölüm aylığı alanların emekli ikramiyesi alıp alamayacak olduğunu soruyor. Bu konuda yapılan açıklamada da ölüm aylığına hak kazananların emekli ikramiyesini eğer tek başlarına alıyorlar ise 1000 TL olarak alabilecek oldukları, kendi hisselerine düşecek şekilde emekli ikramiyesi alabilecek oldukları açıklanmış durumda.

İşte Emekli İkramiye Alabilecek Olanlar

• SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri,
• Şehit yakını ve gaziler,
• Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar,
• Geçici köy korucuları,
• Şeref aylığı sahipleri,
• Şampiyon sporcular,
• Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri
• Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller
ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri

1000 TL üst limitten yılda 2 kez emekli ikramiyesi alabilecekler. Bu konuda emeklilerin maaşlarını aldıkları PTT şubesinden veya banka şubesine direkt olarak hükümet tarafından maaş gününde ilgili ödemelerin yapılacak olması bekleniyor. Olası bir değişiklik olmazsa gelecek ay emekliler üst sınırdan 1000 TL ek aylık almış olacaklar. Bazı emeklilerin ise daha az oranda emekli ikramiyesi alabilecek olduklarını hükümet kanadından açıklanmış durumda.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Seda Akbay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir